Üniversitemiz Ortaklığıyla Ankara Teknopark A.Ş. Kuruldu

ÜNİVERSİTEMİZ ORTAKLIĞIYLA

ANKARA TEKNOPARK A.Ş. KURULDU

Üniversitemiz Rektörlüğü ve Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı arasında 27 Şubat 2014 Perşembe günü imzalanan Protokol gereği başlatılan ortak çalışmalar kısa süre içinde ilk büyük meyvesini verdi. Üniversitemiz ANKARA TEKNOPARK  A.Ş. kurucu ortağı.

Üniversitemiz Rektörlüğü ve Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın girişimiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 09.06.2014 tarih ve 3577 sayılı yazısı üzerine, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun 4üncü maddesine istinaden Bakanlar Kurulu’nca onaylanan ANKARA TEKNOPARK A.Ş. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi-İvedik OSB ortaklığı ile 09.09.2014 tarihinde kuruldu.

Rektörümüz  Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN ve İvedik Organize Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hasan GÜLTEKİN’ in imzalarıyla TÜRKİYE’ nin en büyük TEKNOLOJİK EKOSİSTEMİ VE İLK UYGULAMALI TEKNOPARKI kuruluşunda ilk adımlar resmen atıldı.

Ankara –İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak olan Ankara Teknopark, Melih Gökçek Bulvarı üzerinde yer bulunmakta ve kuzeybatısında 36. Cadde, doğusunda 24. Cadde, batısında 23. Cadde, güneyinde ise 2254. Cadde ile sınırlandırılmıştır. Çevresinde ise birçok orta ve küçük ölçekli işletme bulunmaktadır.

Ankara Teknopark A.Ş. üstlendiği sorumlulukla öncelikle İvedik OSB’de olmak üzere üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörleri arasında işbirliği sağlayarak şu temel ilkeleri amaç edinmiştir;

– Ülke sanayisinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması maksadıyla teknolojik bilgi üretmek,

– Üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirmek, ürün kalitesinin veya standardını yükseltmek,

– Verimliliği artırmak,

– Üretim maliyetini düşürmek,

– Teknolojik bilgiyi ticarileştirmek,

– Teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği desteklemek,

– Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak,

– Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun kararları da dikkate alınarak teknoloji yoğun alanlarda yatırım olanakları yaratmak,

– Araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkânı yaratmak,

-Teknoloji transferine yardımcı olmak ve yüksek/ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik alt yapıyı sağlamak.

Yaklaşık 200 dönüm arazi üzerine kurulacak olan Ankara Teknopark’ın üst yapı yatırımları tamamlandığında, kiralanabilir kapalı ofis ve ticari alanların net büyüklüğü yaklaşık 100.000 m2 olacaktır. Laboratuvar ve deney alanları, üretim birimleri, üniversitenin bilimsel ve teknolojik birimlerinin bulunacağı Ankara Teknopark’da 500 firmanın faaliyet göstermesi, bu firmalarda da 10.000’i yüksek vasıflı Ar-Ge personeli ve 5.000 kişi destek ve üretimde çalışacak eleman olmak üzere yaklaşık 15.000 kişinin istihdam edilmesi beklenmektedir.

İhale süreci devam eden ve 2015 yılı sonuna kadar 1. Etabının tamamlanması planlanan Ankara Teknopark’ın temel atma töreni önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecektir.

IVEDIK TEKNOKENT PORTFOLYO IVEDIK TEKNOKENT PORTFOLYO IVEDIK TEKNOKENT PORTFOLYO IVEDIK TEKNOKENT PORTFOLYO ÜNİVERSİTEMİZ ORTAKLIĞIYLA ANKARA TEKNOPARK A.Ş. KURULDU 5 ÜNİVERSİTEMİZ ORTAKLIĞIYLA ANKARA TEKNOPARK A.Ş. KURULDU 6 ÜNİVERSİTEMİZ ORTAKLIĞIYLA ANKARA TEKNOPARK A.Ş. KURULDU 7 ÜNİVERSİTEMİZ ORTAKLIĞIYLA ANKARA TEKNOPARK A.Ş. KURULDU 8 ÜNİVERSİTEMİZ ORTAKLIĞIYLA ANKARA TEKNOPARK A.Ş. KURULDU 9

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz