Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği, kalp nakli ve yapay kalp konusunda hizmet verebilmek için gerekli olan tecrübeli kadro ve yeterli alt yapıya ulaşmıştır. Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol ŞENER başkanlığındaki ekibin, ortak kullanım anlaşması (Afiliasyon) içinde olduğumuz ve aynı zamanda Üniversitemizin Tıp Fakültesi Yerleşkesi olan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 29 ve 64 yaşındaki iki hastaya doğum günlerinde yaptıkları kalp nakilleri başarıyla sonuçlanmıştır.

Serbest meslekle uğraşan ve bundan 6 yıl önce, geçirdiği kalp krizi sonucu kalp pili takılan 29 yaşındaki Mehmet Şerif Tekeli, solunum yetersizliği nedeniyle Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Hastaneye geldiğinde Tekeli’nin kalbinin kasılma gücünün normal insanın 6’da birine kadar düştüğünü anlatan Prof. Dr. Erol Şener, ”Kalp nakline kadar hastayı yaşatacak ilave önlemler düşünüyorduk ki, çok şanslı bir şekilde hastaneye yattığının dördüncü gününde kendine uygun bir verici çıktı ve nakli gerçekleştirebildik” dedi.  Hastaya kalp nakli yapıldığından itibaren 14 gün geçtiğini belirten Şener, kalbin uyum sağlayıp sağlamadığına yönelik bir ay sonra biyopsi yapılacağını ondan sonra da hastanın taburcu edileceğini söyledi. Hastanın normal hayatına yaklaşık 2 ay sonra dönebileceğine işaret eden Prof. Dr. Erol Şener, ”Hastanın doğum gününü kutladığı günün ertesi günü kalp nakli yapıldı. Yeni yaşına, yeni kalbiyle başladı, 29 yaşına sağlam, hastalıksız bir kalp ile başladı diyebiliriz” ifadesini kullandı.

15 yıl önce by-pass ameliyatı geçiren ancak kalp yetmezliği nedeniyle nakil listesinde yer alan 64 yaşındaki emekli Metin Yenice’nin kalp nakli ameliyatı da 1 Mayıs tarihinde, hastanın doğum gününde yapıldı. Prof. Dr. Erol Şener, 6 yıldır kalp kasılma hızı düşen ve kalp yetmezliğine dönük alternatif tedavilerin uygulandığı Yenice’nin adının da nakil bekleyenler listesinde yer aldığını belirtti. En son yapılan kardiyolojik girişimin bir faydası olmayınca hastanın tekrar yatması istenmiştir. Hasta birtakım kalp destekleyici ilaçlarla da hayatını devam ettiremez olunca, yoğun bakıma alınarak, kalbi destekleyen cihaz takılmıştır. 1-1,5 ay böyle devam edildikten sonra hastanın doğum günü olan 1 Mayıs’ta donör bildirimi yapıldı. O gün nakil işlemlerine başlandı ve aynı gün içinde kalp nakli bitti. Nakilden sonra birinci ayda ikinci ayda tekrar biyopsi işlemleri yapılarak kalbin kabul edilip edilmediği yakından takip edileceği belirtildi.

Her iki kalp naklini gerçekleştiren ekip aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.
KALP VE DAMAR CERRAHİSİ KLİNİĞİ ANESTEZİ VE REANİMASYON KLİNİĞİ
Prof. Dr. Erol ŞENER Uzm. Dr. Tülin GÜMÜŞ
Prof. Dr. Şeref Alp KÜÇÜKER Doç. Dr. Elvin KESİMCİ
Doç. Dr. Mete HIDIROĞLU Uzm. Dr. Ebru S. SALMAN
Op. Dr. Emrah UGUZ Uzm. Dr. Ezgi ERKILIÇ
Op. Dr. Aslıhan KÜÇÜKER Dr. Özgür KEREMOĞLU
Op. Dr. Fethi SAĞLAM Dr. Fatma Neşe KURTULDU
Op. Dr. Hüseyin BAYRAM
Op. Dr. Kemal Eşref ERDOĞAN
Dr. Abdulkadir BİLGİÇ
Dr. Hüseyin Ünsal ERÇELİK
Hemşire Nilgün AYDIN
Hemşire Türkan ORDU
Hemşire Gülşah KARAASLAN
Hemşire Nuriye KÖKSAL
Hemşire Meryem ERTÜRK
Perf. Muhammet Ali MANSUROĞLU
Perf. Ali ŞAMPİYON
Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 1 Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 2 Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 3 Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 4 Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 5 Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 6 Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 7 Tıp Fakültemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalından Başarılı İki Kalp Nakli 8
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz