Üniversitemiz Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB ) Üyesi Mevlana Programında İki Yeni Anlaşma

ÜNİVERSİTEMİZ KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (KÜNİB ) ÜYESİ MEVLANA PROGRAMINDA İKİ YENİ ANLAŞMA

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN, 28-29 Mayıs 2014 tarihlerinde Ankara Bilkent Otelde düzenlenen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 4. Olağan kongresine katıldı. Sayın Rektörümüzün imzaladığı protokolle Yıldırım Beyazıt Üniversitesi KÜNİB üyesi üniversiteler arasına katılmış oldu. Toplantıda aynı zamanda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Iran Tebriz Üniversitesi ve İran Tebriz Tıp Üniversitesi ile Mevlana İkili Anlaşması imzalandı. İmza törenine Üniversitemiz İnsan ve toplum Bilimleri Fakültesi Eski Dekanı, 2012 yılından beri Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Sayın Derya ÖRS de katıldı.

Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), IV. olağan Kongresi, 29 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. 1. olağan Kongresi’ni Ardahan’da, II. olağan Kongresi’ni Gürcistan’ın Batum şehrinde, III. Olağan Kongresi’ni ise Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapan KÜNİB’in Ankara’da düzenlediği IV. olağan Kongresinin teması; “Kafkasya’nın Geleceğinde Enerjinin Rolü: Bölge Ülkeleri Dayanışması” oldu.

   Başbakanlık TİKA Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Hazar Strateji Enstitüsü, Ankara Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi ve Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla organize edilen kongreye; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, bölge ülkelerinin enerji bakanları, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA, T.C.Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İSEN, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Dr. Kemal ABDULLA, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar RESULZADE, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda devlet adamı, bürokrat ve üniversite rektörü, enstitü başkanı ile basın-yayın kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kongre öncesi düzenlenen çalıştayda; 14 ülkeden 67 üniversite rektörü, sosyal, fen ve sağlık bilimleri alanlarında bölgenin ve bölge üniversitelerinin işbirliği imkânlarını masaya yatırdılar.

   29 Mayıs Perşembe günü açılış konuşmalarıyla başlayan kongrede; KÜNİB’e yeni katılan üniversitelerin imza törenleri gerçekleştirilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ tarafından Küreselleşen Dünyada Enerjinin Rolü: Kafkasya Örneği başlıklı bir panel/konferans gerçekleştirildi.

   Program sonunda TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, YTB Başkanı Kudret BÜLBÜL, HASEN Genel Sekreteri Haldun YAVAŞ, İran Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Hossein BONAKDARİ ve üye Üniversite Rektörlerinin katıldığı değerlendirme oturumu yapıldı. Oturumun sonunda sonuç bildirgesi ve çalıştay raporları okunarak kongre sona erdi.

ÜNİVERSİTEMİZ KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (KÜNİB ) ÜYESİ MEVLANA PROGRAMINDA İKİ YENİ ANLAŞMA 1 ÜNİVERSİTEMİZ KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (KÜNİB ) ÜYESİ MEVLANA PROGRAMINDA İKİ YENİ ANLAŞMA 2 ÜNİVERSİTEMİZ KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (KÜNİB ) ÜYESİ MEVLANA PROGRAMINDA İKİ YENİ ANLAŞMA 3 ÜNİVERSİTEMİZ KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (KÜNİB ) ÜYESİ MEVLANA PROGRAMINDA İKİ YENİ ANLAŞMA 4 ÜNİVERSİTEMİZ KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (KÜNİB ) ÜYESİ MEVLANA PROGRAMINDA İKİ YENİ ANLAŞMA 5   

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz