2014 Türkoloji Söyleşilerinde Nisan Ayı: Nogay Türkleri Konuşulacak

Türkiye Yazarlar Birliği, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kulübü (TÜDAT) ve Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Doç. Dr. Salih YILMAZ koordinatörlüğünde yürütülen Türkoloji Söyleşilerinde bu ay “Nogay Türkleri” konuşulacaktır. Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği yöneticilerinin katılacağı etkinlikte günümüzde Rusya Federasyonu ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede hayatlarını sürdüren Nogay Türklerinin tarihi geçmişi ve kültürü işlenecektir. Konuşmacılar ve anlatacakları konu başlıklarının kısa özeti şöyledir:

MODERATÖR: Doç. Dr. Salih YILMAZ (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi)

1.    Sami NOGAY (Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Eski Genel Başkan):

NOGAY TÜRKLERİ TARİHİ:  Konu itibariyle Nogay Türkleri “Nogay” adını nereden almışlardır, Nogay Türkleri kimlerdir, nerelerde yaşamışlardır?  vd. soruların cevapları açıklanacaktır. Bunun dışında Altın Orda Devleti’nin kuruluşu ve yıkılış süreçleri, Nogay Türklerinin maruz kaldıkları soykırımlar ve sürgünlerin etkilerinden de bahsedilecektir. Nogay Türklerinin Anadolu’ ya göçleri ve iskân edildikleri yerler ile Nogay Türklerinin yaşadıkları yerlerden örnekler sunulacaktır.

2.    Muharrem YILMAZ (Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Yardımcısı)

NOGAY TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ÇALIŞMALARI: Bu konu başlığı altında;

Türkiye’de Nogay Türklerinin dernekleşme çalışmaları nelerdir?

Nogay Türklerinin nerelerde dernekleri vardır?

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin yapmış olduğu kültürel faaliyetler nelerdir?

Derneğin Rusya Federasyonu’nda ve Türkiye’ de yaşayan Nogay Türkleri arasında üstlendiği rol nedir ve bu konuda hangi çalışmalar yapılmaktadır? vd. sorular ölçüsünde açıklamalarda bulunulacaktır.

3.    Cem ARSLAN (Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreter) ;

NOGAY TÜRKLERİ EDEBİYATI: Bu konu başlığı altında Nogay Türkleri edebiyatına genel bir giriş yapıldıktan sonra Nogay Türklerinin sözlü edebiyatı, Rusya Dönemi edebiyatı, Türkiye’de yaşayan Nogay Türklerinin edebi kültüründeki gelişmeler ile yayımlanan eserlerden bahsedilecektir.

4.    Hakan BENLİ (Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi)

NOGAYTÜRK DERGİSİ VE DERNEK NEŞRİYATLARI: Bu konu başlığı altında Türkiye’de yaşayan Nogay Türklerinin sosyo-ekonomik durumları üzerine kısa bir değerlendirme yapıldıktan sonra Türkiye’deki derneklerin yayınlamış oldukları dergiler ve internet siteleri hakkında bilgiler verilecektir. NogayTürk Dergisi’nin kuruluşu, yayınlanması ve şu anki durumu hakkında örneklerle açıklamalar yapılacaktır. Yayınlanan dergilerin ve internet sitelerinin etkileri ve gelecek için üstlendikleri roller hakkında da değerlendirmeler yapılacaktır.

Yer: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, ETLİK Yerleşkesi Konferans Salonu: Halil Sezai Erkut Cad. Sazak Sok. No: 2 Keçiören/Ankara

Tarih: 22 Nisan 2014, Salı

Saat: 14.00

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz