31. Ankara Müzik Festivali

Polonya 20. Yüzyıl müziğinin babası Karol Szymanowski (1882-1937), yaşadığı çalkantılı dönemin melankolik ruh halini “tasavvuf”a, Hafız Şirazi’ye ve özellikle “Mevlana’ya” sığınarak aşmaya gayret etmiştir. Doğu kültürleri ve mistisizmin etkisindeki bu eserler “Türkiye-Polonya” arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. Yılının kutlanacağı 2014’te olağandışı bir projeye fikir kaynaklığı yapıyor.
Polonyalı genç besteci Aleksander Kosciów’un Türk müzisyenlerle çalışarak yarattığı düzenlemelerin Szymanowski’nin bestelerinin yaylı quartet, viyolonsel ve Türk geleneksel sazları ile icrasıyla, bir anlamda Szymanowski’nin hayallerinin, düşlediği Anadolu coğrafyası ve çalgılarıyla kavuşmasını ve tekrar canlandırılmasını hedefliyor. Sıra dışı bir etkinlik ! Bir Dünya Prömiyeri.
Kısmen, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanı’nın kaynaklarından finanse edilmiştir. Etkinlik, 2014 yılında kutlanacak Polonya-Türkiye ilişkilerinin kuruluşunun 600. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek olan kutlamaların kültür programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz