Çocuk Evlilikler Sempozyumu Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve ANKA Kadın Araştırma Merkezi tarafından “Evlilik Çocuk Oyunu Değil” Çocuk Evlilikler Sempozyumu gerçekleştirildi.

Sempozyum Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. S. Yavuz SANİSOĞLU, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr.      Gül PINAR ve Anka Kadın Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Suna BAŞAK’ ın açılış konuşmaları ile başladı ve üç ayrı oturumda konu değişik açılardan detaylı bir şekilde ele alındı.

 Sağlık ve Çocuk Evlilikler konulu birinci oturumda “Çocuk gelin olgusunun temel nedenleri ve genel sonuçları” hakkında Prof. Dr. Ayşe AKIN, “Ergenlerde cinsellik ve erken evliliklerin ergenlerin gelişimlerine etkileri” hakkında Prof. Dr. Orhan DERMAN, “Çocuk gelinlerin yaşayabileceği olası jinekolojik ve obstetrik sorunlar” hakkında Prof. Dr. Filiz AVŞAR, “Çocuk evliliklerin psiko-sosyal açıdan değerlendirilmesi” hakkında Prof. Dr. Neşe EROL sunumlarıyla sempozyuma katıldılar.

 Toplum, Hukuk, Din ve Çocuk Evlilikler konulu ikinci oturumda “Sosyal bir problem olarak dünyada ve Türkiye’de erken evlilikler” hakkında Prof. Dr. Esra BURCU, “Çocuk hakları ve çocuk evlilikler” hakkında Prof. Dr. Hilal ÖZCEBE, “Çocuk evliliklerinin hukuki boyutu” hakkında Av. Seren YILDIZ ÖZTÜRK, “Çocuk gelin mağduru: çocuk istismarını önleme-aile merkezli yaklaşım” hakkında Yrd. Doç. Dr. Sibel KÜÇÜK,  “Çocuk evliliklerin manevi yönü” hakkında Prof. Dr. Öznur ÖZDOĞAN sunumlarıyla sempozyuma katkıda bulundular.

Medya, Şiddet ve Çocuk Evlilikler konulu üçüncü ve son oturumda ise “Medyada çocuk gelin ve medyanın rolü” hakkında Prof. Dr. Alemdar YALÇIN, “Medyanın cinsiyetçi söylemi: çocuk evliliklerine medyanın yaklaşımı” hakkında gazeteci Burcu KARAKAŞ, “Dünyada çocuk evlilikler ve kadına yönelik şiddet” hakkında Meltem AĞDUK ve “Kadına yönelik şiddetin önemli bir boyutu: Türkiye’de çocuk gelin sorunu” hakkında Selen DOĞAN sunumlar gerçekleştirdiler.

Ayrıca Üniversitemizöğrencilerinden Cansu Ersan, Duygu Alim,Melih Kıyı ve İsmet Tamer ‘in çektiği Ben Kimim Baba adli  kısa film ve Ortaöğretim öğrencilerinin yaptığı resimlerden oluşan sergi izleyenlerin beğenisine sunuldu.

Üniversitemiz Hemşirelik Bölümü öğrencilerinden Cansu ERSAN ve Duygu ALİM’in oynamış olduğu Onuncu Köy Tiyatrosu’nun destek verdiği  ‘ÇOCUK GELİNLER’ konulu ‘BEN KİMİM BABA’ isimli kısa film için: https://www.youtube.com/watch?v=zpu_eNW3g7c

Oyuncular : İsmet Tamer Melih Kayı Duygu Alim Cansu Ersan

Müzik : Buğra Han Canatan Yazan : Oğuzhan Karadavut Yönetmen : Murat Bozkuş

Çocuk Evlilikler Sempozyumu 1 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 2 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 3 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 4 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 5 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 6 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 7 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 8 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 9 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 10 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 11 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 12 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 13 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 14 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 15 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 16 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 17 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 18 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 19 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 20 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 21 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 22 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 23 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 24 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 25 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 26 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 27 Çocuk Evlilikler Sempozyumu 28

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz