‘28 Şubat Postmodern Darbe Yargılanıyor’ Paneli Gerçekleştirildi

Üniversitemiz İnsan Hakları Kulübü, MAZLUM-DER ve İnsan Hakları Derneği’nin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen ’28 Şubat Postmodern Darbe Yargılanıyor’ adlı panel büyük bir katılımla, 04.03.2014 tarihinde Etlik Kampüsü Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Şükrü Karatepe’nin moderatörlüğünde gerçekleşen panel yoğun bir ilgiyle izlendi.

Panelde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof.Dr. Mithat Sancar, Star Gazetesi’nde yazan, yazar ve gazeteci Sibel Eraslan, MAZLUM-DER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi editör Emir Ali Türkmen ve Dr. Fatma Akdokur katılımcılar olarak yer aldılar. 28 Şubat’ın tanıkları ve mağdurları olarak konuşmalarını yapan katılımcılar 28 Şubat darbesinde ne türden hak ihlalleri yaşandığını kendi deneyimlerinden ve tutulan istatistiklerden hareketle üniversitemiz öğrencileriyle paylaşarak yakın tarihin idrakı konusunda değerli bir katkıda bulundular.

Yapılan operasyonların hukuk dışılığına vurgu yapan konuşmacılar hukukun tarafsızlığının önemine dikkat çektiler. Türkiye’nin yaşadığı modernleşme deneyiminin nitelikleriyle, yargının eksiklikleriyle Türkiye’de yaşanan darbelerin nedenini sorgulayan konuşmacılar 28 Şubat’ın sivil ayağının darbe sürecindeki operasyonlarında büyük rol oynadığını vurgıladılar.. Bunun yanı sıra, konuşmacılar 28 Şubat’ın genel itibariyle dindar toplum kesimlerini hedef almasının yanında Kürt vatandaşlara da yönelik hak ihlallerinin yaşandığını ve bunun uzun süre toplumda fark edilemediğini belirttiler. Bu çerçevede panelin Türkiye’nin sosyal ve siyasal hastalıklarının temeline parmak basması ve 28 Şubat gibi darbelerde, müdahalelerde deneyimlenen hukuk dışı operasyonların bir daha yaşanmaması için toplumsal diyaloğa dikkat çekmesi dikkate değer bir ilgi topladı. Konuşmacılar Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin ve öğrencilerinin bu konulardaki duyarlılıklarından duydukları memnuniyetlerini belirttiler.

Panel sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Metin Doğan katılımcılara 28 Şubat ile ilgili bilgilerini ve deneyimlerini paylaştıkları için duyduğu memnuniyeti belirtti ve teşekkürlerini sundu.

28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 1 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 2 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 3 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 4 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 5 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 6 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 7 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 8 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 9 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 10 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 11 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 12 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 13 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 14 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 15 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 16 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 17 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 18 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 19 28 Şubat 'Postmodern Darbe Yargılanıyor’ 20

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz