Üniversitemizden İstanbul’da Mehmet Âkif Ersoy Programına Önemli Destek

Akademik koordinatörlüğünü üniversitemiz öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Cengiz Karataş’ın yaptığı, Doç. Dr. Mustafa Orçan, Doç. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Doç. Dr. Levent Bayraktar, Araş. Gör. Zeynep Tek ve doktora öğrencilerimiz Canan Olpak Koç ve Mustafa Dağ’ın da bildirileriyle katıldığı Mehmet Âkif ve Gölgeler Sempozyumu 26-27 Aralık tarihinde İstanbul’da Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Ayrıca üniversitemizin akademisyenleri Mehmet Âkif’in ölüm yıldönümü olan 27 Aralık’ta Edirnekapı şehitliğindeki kabrini de ziyaret etti.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Burdur Mehmet Âkif Ersoy Üniversitesi ve Türkiye Yazarlar Birliği’nin müşterek olarak düzenlediği, Akademik Koordinasyonunun Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Cengiz Karataş tarafından yapıldığı “Mehmet Âkif ve Gölgeler” Bilgi Şöleni 26-27 Aralık 2013 tarihinde M. Akif’in görev yaptığı yer olan İstanbul eski Halkalı Baytar Mektebi, şimdiki Sabahattin Zaim Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını Yıldırım Beyazıt Ümiversitesinin eski Rektör Yardımcısı ve Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut; Burdur Mehmet Âkif Üniversitesi Rektörü Mustafa Saatcı ve Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan yaptılar. İlgili üniversitelerin rektörleri konuşmalarında böyle güzel bir mekânda, çok yerinde bir konu ve bir şahsiyet çerçevesinde bir arada olmanın kendilerini çok memnun ettiğini vurguladılar, bilgi şöleninde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Prof. Dr. Turan Koç tarafından yönetilen bilgi şöleninin ilk oturumunda Prof. Dr. Fazıl Gökçek, Prof. Dr. Nizamettin Erduran, Doç. Dr. Özlem Fedai, Prof. Dr. Alaaddin Karaca bildirilerini sundular.Prof. Dr. Yakup Çelik yönetiminde gerçekleştirilen ikinci oturumda ise D. Mehmet Doğan, Yard. Dr. Cengiz Karataş, Erbay Kücet bildirilerini sundular.

Prof. Dr. Fazıl Gökçek başkanlığında gerçekleştirilen üçüncü oturumda Doç. Dr. Mümtaz Sarıçiçek, Doç. Dr. Musa Kazım Arıcan, Doç. Dr. Ersin Özarslan, Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas bildirilerinin sunumunu gerçekleştirdiler. Bilgi Şöleninin dördüncü oturumu Doç. Dr. Mustafa Orçan yönetiminde başladı. Bu oturumda Tülin Arseven, Yard. Doç. Dr. Mithat Durmuş, Kibar Ayaydın, Mehmed Âkif Köseoğlu, Canan Olpak Koç bildirilerini sundular.

Bilgi şöleninin ikinci günü olan 27 Aralık Cuma günü ise sabah Edirnekapı Şehitliği’ne gidilerek merhum Âkif’in ve Babanzâde Ahmet Naim’in kabri ziyaret edilerek dua edildi.

27 Aralık Cuma günü öğleden sonra başlayan Prof. Turan Koç yönettiği 5. oturumda Doç. Dr. Zeki Taştan, Doç. Dr. Levent Bayraktar, Araş. Gör. Şeyma Karaca, Mehmet Ali Abakay bildirilerini sundular.

Son oturumda Doç. Dr. Mustafa Orçan, Yard. Doç. Dr. İdris Nebi Uysal, Araş. Gör. Zeynep Tek ve Mustafa Dağ bildirilerini sunumunu gerçekleştirdiler.

Prof. Dr. Fazıl Gökçek başkanlığındaki kapanış oturumunda ise Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, Sabahattin Zaim Üniversitesi adına koordinasyonu sağlayan Prof. Dr. Turan Koç, Doç. Dr. Ersin Özarslan, Doç. Dr. Mustafa Orçan, Doç. Dr. Levent Bayraktar, Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas, Doç. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Doç. Dr. Zeki Taştan sempozyumu değerlendirdiler. Son olarak Prof. Dr. Fazıl Gökçek’in bu tarz geniş yelpazeli ve disiplinlerarası faaliyetlerin artması temennisiyle bu sempozyumu düzenleyen paydaşlara teşekkür edilerek bilgi şöleninin kapanışı yapıldı.

İstanbul’da Mehmet Âkif Ersoy Programı 1 İstanbul’da Mehmet Âkif Ersoy Programı 2 İstanbul’da Mehmet Âkif Ersoy Programı 3 İstanbul’da Mehmet Âkif Ersoy Programı 4 İstanbul’da Mehmet Âkif Ersoy Programı 5 İstanbul’da Mehmet Âkif Ersoy Programı 6

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz