Mehmet Akif ERSOY Anıldı

YBU, MEHMET AKİF PROGRAMI DÜZENLEDİ

Üniversitemiz, Ankara Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, TOBB ETÜ’nün ve Üniversite Öğrenci Topluluklarının destekleriyle düzenlenen ‘Hilalin Gölgesinde Bir Ömür Mehmet Akif Ersoy Programı’na üniversitemizin öğretim üyeleri ve öğrencileri de katıldılar.

Üniversitemizin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet KANKAL ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih YILMAZ ve Mehmet Akif FİDAN temsil ettiler. Ayrıca Üniversitemiz öğrenci kulüplerinden Düşünce ve Aksiyon Kulübü ile Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Kulübü (TÜDAT) öğrencileri de programa katkıda bulundular.

Mehmet Âkif Ersoy’un vefatının 77. Yıldönümü dolayısıyla 27 Aralık’ta düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açış konuşmasını, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı ve Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan gerçekleştirdi. Konuşmasında Mehmet Âkif’in hayatını tek bir kelime ile anlatmak istesek “vahdet” kelimesini kullanırdık diyen Doğan, onun birlikten, beraberlikten yana, fitneden uzak bir hayat geçirdiğini ifade etti. Âkif’in vahdet fikrinin temel olduğunu anlatan Doğan 80 yıl önce Mısır’da yayınlanan Gölgeler Kitabı’ndaki bir şiirinden de bir mısraı örnek olarak sundu:

“Sen! Ben! Desin efrâd, aradan vahdeti kaldır;

Milletler için işte kıyamet o zamandır” ( Hâlâ mı Boğuşmak?- Gölgeler Kitabı)

Doğan sözlerini “Bu millet yaşadıkça onu (Âkif’i) yaşatacağız ve bu milleti yaşatacak olan da odur” diyerek sonlandırdı. Doğan’ın ardından söz alan, AK Parti Kocaeli milletvekili Muzaffer Baştopçu, Âkif’in tüm yönleri ile burada anlatılmasının mümkün olamadığını söyledi ve onun mücadeleci yönünden vaizliğinden, hafızlığından söz etti. Mısralarından örnekler sunarak konuşmasını sonlandırdı.

Mehmet Akif ERSOY Anıldı 1 Mehmet Akif ERSOY Anıldı 2 Mehmet Akif ERSOY Anıldı 3 Mehmet Akif ERSOY Anıldı 4 Mehmet Akif ERSOY Anıldı 5

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz