Dünya Geriatri Hemşireliği Zirvesi Workshop

Dünya Yaşlanma Konseyi (DUNYAK) – Uluslararası Yaşlanma Merkezi (ICFA) tarafından yürütülen 2013-2023 Her Yaşta Yaşanabilir Türkiye Projesi kapsamında 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle Ekim 2013- Ekim 2014 Uluslararası Sağlıkta Yaşlı Hakları Yılı Programı kapsamında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğinde Gerontoloji/Geriatri Hemşireliği Çalışma Gurubu Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Gül PINAR, Yrd. Doç. Dr. Ebru EREK KAZAN, Yard. Doç. Dr. Sena KAPLAN, Yrd. Sema KOÇAŞLI, Yrd. Doç. Dr. Birgül ÖZKAN, Yrd. Doç. Dr. Nigar DİNÇER, Yrd. Doç. Dr. Ayşegül KOÇ ve Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Koordinatörü Gerontolog Dr. Kemal AYDIN, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Kronik Hastalıklar, Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Daire Başkanlığı Uzm. Dr. Banu EKİNCİ’in katılımlarıyla 12 Haziran 2013 günü bir çalıştay gerçekleştirildi.

Yapılan çalıştayda Yrd. Doç. Dr. Sena KAPLAN Türkiye’de Geriatri ve Gerontoloji Hemşireliğinin durumunu ortaya koyduğu sunumunda ‘‘ülkemizde Geriatri/ Gerontoloji Hemşireliği lisans, yüksek lisans programlarının özellikleri ve konuyla ilgili mevcut derneklerin durumu’’ ortaya koyarken, Yrd. Doç. Dr. Birgül ÖZKAN‘‘Fransa’da yaşlı bakımında kullanılan modelleri, bu modellerin temellendiği fon sistemlerini ve yaşlı bakım merkezlerinde çalışan ekibin özellikleri’’konularını sunmuş ve grupla tartışılmıştır. Gerontolog Dr. Kemal AYDIN ‘‘Hollanda’da Geriatri/Gerontoloji Hemşireliğinin özelleşmiş alt alanlarını ve sertifikasyon süreci’’ konusunda sunumunu grupla paylaşmıştır. Uzm. Dr. Banu Ekinci Bakanlığın geriatrik hizmet sunum modelleri üzerinde çalışmalarının sürdürdüğü ve bu alanda çalışacak uzman hemşirelerin yetiştirilmesi gerektiğini iletti,  ilk faaliyet olarak 1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününde üniversitemizin bünyesinde gerçekleştirilecek “Küresel Yaşlı Sağlığı Forumu” çalışma planının oluşturulması ve Dünya Geriatri Hemşireliği Zirveskararlarının duyurulması hazırlıkları için bir sonraki oturumun Bakanlıkta yapılmasını teklif etmiştir.

Dünya Geriatri Hemşireliği Zirvesi Workshop 1 Dünya Geriatri Hemşireliği Zirvesi Workshop 2 Dünya Geriatri Hemşireliği Zirvesi Workshop 3

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz