Türkiye’nin İlk Türk Asperger Sendromlu Öğrencisi Üniversitemizden Mezun Oldu

Türkiye’nin İlk Türk Asperger Sendromlu Öğrencisi olarak Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden eğitim gören öğrencimiz Uluğ Özaydınlık mezun oldu.

Üniversite sınavına engelli salonunda girme hakkını kullanan ve mühendislik okumaya hak kazanan ilk Asperger sendromlu öğrencimiz Uluğ Özaydınlık, bir ilke daha imza atarak üniversiteden mezun olan ilk Türk Asperger sendromlu öğrenci olarak tarihe geçti.

Öğrencimiz Uluğ Özaydınlık’ın mezuniyet töreninde en büyük destekçisi olan ailesi duygu dolu anlar yaşadı. Öğrencimizin Annesi Semra Özaydınlık, “Bugün dünyanın en mutlu annesiyim. İnşallah bundan sonra her şey daha iyi olacak. Oğlum hayallerine kavuşacak” dedi.

Mezuniyet Töreninde konuşan öğrencimiz Uluğ Özaydınlık, “Her konu bizim için bir dağ oldu ve o dağları delerek ilerledik. Bu süreçte aklınıza gelen en saçma şeyler bile en önemli unsur bile olabildi. ‘okuduktan sonra ne yapacaksın?’ gibisinden ifadeler kullanıldı. İnsanlar okuduğuma da inanamadı” dedi. “Bugün bana limit koyanların limitini aştım. Hayallerim daha bitmedi yeni başlıyor” ifadelerini kullanan Uluğ Özaydınlık, üniversiteden mezun olmasının sadece önemli bir basamak olduğunu söyledi. Lisans eğitiminin bittiğini ve bundan sonra ise yüksek lisans yapmayı düşündüğü dile getiren Uluğ Özaydınlık, “Bu konuda da kendimi geliştirmek istiyorum. Zaten ben bu bölümü puanım yettiği için değil, isteyerek seçtim. Kendi başarılarımla diğer insanlara örnek ve yapacaklarımla da insanlara faydalı olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

“Asberger sendromunun Türkiye’de yeni bilindiği hatta hiç bilinmediğini belirten öğrencimiz Uluğ Özaydınlık’ın babası Zihni Özaydınlık ise; Uluğ, bugüne kadar toplumdaki eğitim süreçleri olsun, sağlık süreçleri olsun hepsini geçirdi. Bu süreçlerde birçok sıkıntı yaşadık. Sadece doktorlara izah etmemiz gereken meseleleri, her masa başında bulunana izah etmek ve onlara kabullendirmek zorunda kaldık. Bu insanlara ciddi olarak sahip çıkılmalı. Cumhurbaşkanımız sahip çıkıyor, dairede memur sahip çıkmıyor. Apergerlilerin özelliği sadece tıbbi bakım gerekliliği olanlar değil, aynı zamanda ilmi olarak da gelişmeye açık, dünyanın lideri olmaya, duruşlarıyla anılmaya ihtiyacı olan insanlardır. Bu değerlerimizi kaybetmemeliyiz. Bunları kazanmalıyız.” dedi.

Asperger sendromu nedir?
Asperger sendromu, bir gelişim bozukluğu hastalığı olarak tanımlanıyor. Asperger sendromu zihinsel bir engel grubuna girmiyor. Zekaları normalin altında olmayan Aspergerlilerin genellikle de zekası normal üstü çıkıyor. Albert Einstein, İsaac Newton, Ludwig van Beethoven gibi tarihe damgasını vurmuş bilim ve sanat dünyasından çok sayıda ünlü isme de Asperger sendromu teşhisi konulduğu biliniyor.

asperger

muhendislik2017mezuniyet-24

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz