Şoven Sloganlarla 15 Temmuz Anması

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü nedeniyle meydanlarda gerçekleştirilen anma etkinliklerinde şoven sloganlar önce çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü nedeniyle Ankara’da toplanma noktaları Ulus’taki Birinci Meclis önü, Kızılay Meydanı ve şuan ki Meclisin Şeref Kapısı’ydı. Anma noktalarında öne çıkan şoven sloganlar oldu.

Toplanma noktalarında kitlelerin nabzı ayrı atıyordu. Kızılay Meydanı’ndaki kitle bozkurt işaretiyle şoven sloganlar attı. Şeref Kapısı önüne bekleyen kitlede, şoven sloganlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen sloganlara atarak, Rabia işareti yaptılar.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Kızılay Meydanı’nda stant açarak, kurum personeline buluşma noktasını olarak, stantları göstermişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da stantlarda bedava yiyecek ve içecek dağıttı. Bu yıl dikkat çeken nokta ise otobüslerin ve metronun sabaha kadar çalışması oldu.

DARBE KORKUSU

Ulus’tan Meclis Şeref Kapısı önüne gerçekleştirilen yürüyüşte, 3 kilometrelik bayrak taşında. Gazeteci arkadaşlarımdan aldığım duyumlara göre bayrak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ne karşılık olarak, şoven duyguları ön plana çıkarmak için etkinlik kapsamına alındı. Ancak bayrağı taşıyan ve yürüyüşe katılan kitlede Kılıçdaroğlu’ya ve Adalet Yürüyüşü’ne karşılık bir söz ve tepki olmadı. Daha çok darbe karşıtlığı ve devlet elden gidiyordu korkusu hakimdi. Bir yaşlı amca 12 Eylül Darbesi’ni yaşadığını, darbe öncesinde sağcılardan ve solculardan dayak yediğini dile getirerek, “15 Temmuz günü yine öyle olacak diye çok korktum” kaygısını aktardı.

EKMEK PARASI

Yürüyüşte “Game Over FETÖ” yazılı dövizler taşınırken, gençlerden bazıları Fethullah Gülen’e yönelik küfürlü sloganları attı. Etkinliğe katılanların taşıdıkları ve kıyafetlerinde Osmanlı teması hakimdi. Fes giyenler, eski Türk devleti bayraklarını taşıyanlar vardı.15 Temmuz bazıları için ekmek parası demekti. Ulus Hıdırlıktepe’de oturduğunu söyleyen iki genç bayrak satarak, cep harçlıkların çıkarmak istediklerini söylediler.

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar:

  1. https://www.evrensel.net/haber/326509/soven-sloganlarla-15-temmuz-anmasi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz