Kahramankazan’dan Tataristan’a Ziyaret

Hasan POLAT/KAHRAMANKAZAN(Ankara), (DHA)- KAHRAMANKAZAN Belediye Başkanı Lokman Ertürk, beraberindeki sanayici, iş adamları, milletvekilleri ve bilim insanları ile Kahramankazan’ın kardeş şehri olan Tataristan’ın Naberjnıye Çelni kentine ziyaret gerçekleştirdi. Türk heyeti, ziyaret kapsamında, ‘Tataristan-Türkiye Kahramankazan İş Forumu’a katılarak, karşılıklı yatırım ve ihracat anlaşmalarına imza attı.
Türk heyetinde Başkan Ertürk’ün yanı sıra, Kahramankazan’da faaliyet gösteren sanayici ve iş adamları, AK Parti Milletvekilleri Nevzat Ceylan ve Haluk İpek, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da yer aldı. Türk Heyeti burada, Naberjnıye Çelni Belediye Başkanı Nail Magdeev ve kent protokolü tarafından karşılandı. Ziyaret kapsamında Türk ve Tataristanlı sanayici, iş adamları ve bilim insanlarını buluşturan Tataristan-Türkiye Kahramankazan İş Forumu’na katıldı. Forumda ana oturumun ardından Türkiye’den Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ve Çallı Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyrüze Mustafina arasında bilimsel konularda, Türk ve Tatar iş adamları arasında da çeşitli ticari iş birliği anlaşmaları imzalandı. Forum kapsamında Türk ve Tataristanlı sanayici ve iş adamları, çeşitli alanlarda karşılıklı yatırım ve ihracat anlaşmalarına imza attı.
Başkan Ertürk, forumda yaptığı konuşmada, Yar Çallı ile kardeş şehir olmalarının ardından kültürel ve sosyal alanda birçok paylaşımda bulunduklarını ve bunlara ticareti de katmak istediklerini söyledi. Tataristan’ın, Rusya Federasyonu içindeki ülkeler arasında ekonomik gelişmişliği en üst düzeyde olan cumhuriyetlerden biri olduğunu vurgulayan Ertürk, “Kardeş ülke Tataristan ile ticaretimizi artırmak ve sanayicilerimizin cazip koşullardan yararlanmasını istiyoruz” dedi, şunları kaydetti:
“Başbakanımız Binali Yıldırım’ın, yakın zamanda Tataristan’ın Kazan kentine yaptığı ziyaretin ardından kültürel, sosyal ve ekonomik alanlardaki işbirliklerinin artarak devam etmesi kararının alınması ile birlikte, ilişkilerimiz ciddi seviyede kuvvetlenmiştir. Bu noktada Tataristan’ın ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için ortaya koyduğu çabayı ve Türk Yatırımcılara gösterdiği teşvikleri yakından görüyoruz. Ziyaretimizle enerji, sanayi, ticaret, sağlık, eğitim ve turizm gibi sektörlerde işbirliklerinin artmasını hedefliyoruz. Böylece, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği 2023 hedeflerimiz arasında olan 500 milyar dolarlık dış ticaret kapasitesine ulaşmak kolaylaşacaktır. Kahramankazan ve Yar Çallı şehirlerinin kardeşliği Türkiye-Tataristan ve Türkiye-Rusya ilişkilerimizi güçlendirme ve pekiştirme konusunda çok ciddi katkılar sağlayacaktır.”
Türk heyeti daha sonra, resmi temaslarının yanı sıra, kültürel ve sosyal anlamda ziyaretler gerçekleştirdi. Türk heyeti bu kapsamda tarihi ve turistik yerlerin yanı sıra şehirdeki fabrika, üretim tesisleri ve bilim merkezlerini gezdi.

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar:

  1. http://www.milliyet.com.tr/kahramankazan-dan-tataristan-a-ziyaret-ankara-yerelhaber-2153843/
  2. http://www.hurriyet.com.tr/kahramankazan-ile-tataristan-arasinda-ticari-ko-40514361
  3. http://beyazgazete.com/haber/2017/7/9/kahramankazan-dan-tataristan-a-ziyaret-3973394.html
  4. http://www.memleket.com.tr/kahramankazandan-tataristana-ziyaret-1166464h.htm
  5. https://www.sondakika.com/haber/haber-tataristan-turkiye-is-forumu-9806290/
  6. https://www.haber50.com/genel/kahramankazandan-tataristana-ziyaret-h202476.html
  7. http://www.haber7.com/ankara/2373944-kahramankazandan-tataristana-ziyaret
  8. http://www.dunyabulteni.net/haberler/403380/tataristan-turkiye-is-forumu-basladi
  9. http://www.haberlerankara.com/tataristan-turkiye-kahramankazan-is-forumu-3474yy.htm

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz