Rektör Yardımcımız Etimesgut’ta Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç’i Anlattı

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Rektör Vekili Sn. Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu “Vefatının 14. Yıl Dönümünde Bilge Lider Aliya İzzetbegoviç” konferansına konuşmacı olarak katıldı.

Merhum Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen programa Etimesgut Kaymakamı Sn. Fuat Gürel, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Ayfer Yıldırım ile okul müdürleri, öğretmenler ve Etimesgut Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı.

“Aliya İzzetbegoviç için söylenebilecek en güzel tabir:‘Bilge Lider’, ‘Bilge Önder’, ‘Bilge Öncü’dür.”

Aliya İzzetbegoviç’in lider olmanın, önemli bir devlet adamı olmanın ötesinde önce İslam’ı ve Kur’an-ı Kerim’i doğru anlama çabasında olan çok iyi bir Müslüman, çok okuyan ve okuduklarını hayata geçirmek, aksiyona, mücadeleye dönüştürmek hatta bu uğurda hapiste yatmayı göze alan bir insan olduğunu vurgulayan Sn. Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan; Aliya İzzetbegoviç,“Bosna’nın lideri olmadan, siyasi bir aktör olmadan önce iyi bir mütefekkir, iyi bir düşünür olmuştur. Hukuk eğitiminin yanı sıra batı felsefesini, İslam düşüncesini iyi okumuş, özümsemiş bir insandır. Son zamanlarda Aliya için çokça kullanılan bir tabir var: Bilge Kral. Aliya İzzetbegoviç kral değildir. Aliya İzzetbegoviç’in kendisi de buna itiraz eder. Aliya’ya söyleyeceğimiz en güzel tabir:‘Bilge Lider’, ‘Bilge Önder’, ‘Bilge Öncü’dür.” diye konuştu.

“Tüm mücadelesini yaşanabilir bir İslam anlayışı için verdi.”

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Aliya’nın tüm mücadelesinin yaşanabilir bir İslam anlayışı için verdiğini dile getirerek Ortadoğu’da yapılan mücadele Müslümanların bitmek tükenmek bilmeyen yönünü ortaya koyduğunu, İslam’ın ilerlemesini sakin ve teslimiyetçi kimseler değil cesur ve isyankar ruhlu kimselerin gerçekleştirdiğine dikkat çektiği konuşmasında, bunun en güzelini 15 Temmuz’da millet olarak gösterdiğimizi ifade etti.

“Ben olsam Müslüman Doğudaki tüm mekteplere ´eleştirel düşünme´ dersleri koyardım. Batı´nı aksine, Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın kaynağı budur.” sözlerine atıfta bulunarak eleştirel düşünce açısından Aliya İzzetbegoviç’i değerlendirdi.

‘Müslüman mankurtlaşamaz!’

Gençlere seslenerek Cengiz Aytmatov’un ‘Müslüman mankurtlaşamaz!’ ifadelerini şiar edinmelerini, eleştirel düşünmeyi hayatlarının merkezine yerleştirmelerini, ölçü olarak Kur’an-ı Kerim’i ve Hz. Muhammed’in hayatını örnek almalarını isteyerek sözlerini tamamlayan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’a, Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, günün anısına plaket ve çiçek takdiminde bulundu.

etismesgutaliyaybu 1 etismesgutaliyaybu 2 etismesgutaliyaybu 3 etismesgutaliyaybu 4 etismesgutaliyaybu 5

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz