Üniversitemizde Çağdaş İran Edebiyatında Kadın Sempozyumu Gerçekleştirildi

Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Genç Edebiyatçılar Öğrenci Kulübü, İran Zehra Üniversitesi, İran Kültür Müsteşarlığı ve Hece Yayınları işbirliğinde Etlik Milli İrade Binamızda “Çağdaş İran Edebiyatında Kadın Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sn. Metin Doğan, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Muhammed İbrahim Taherian Fard ve Kültür Müsteşarı Sn. Hasan Safarkhani, Rektör Yardımcılarımızdan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ile Prof. Dr. M. Fatih Uşan, Hece Yayınları Sahibi Ömer Faruk Ergezen, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve çok sayıda davetlinin katıldığı Sempozyum Türkiye ve İran İslam Cumhuriyeti’nin marşı ile açıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, İran Kültür Müsteşarı Sn. Hasan Safarkhani, Hece Yayınları Sahibi Ömer Faruk Ergezen, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Metin Doğan ile Büyükelçi Sn. Muhammed İbrahim Taherian Fard gerçekleştirdi.

Sayın Rektörümüz açılış konuşmasında; 200 yıldır kültür ve edebiyatı sadece Batı kaynaklarından takip etmek zorunda kaldık, edebiyat alanında bizim derinliğimiz Batı’dan çok daha fazla.” dedi. İran ile Türkiye arasında edebiyat, kültür ve sanat alanlarında birlikteliğin zaten var olduğunu kaydeden Sayın Rektörümüz, son 100 yılda dil alanında bazı ayrışmalar olsa da birlikteliğin devam ettiğini vurguladı. “Bizim beraber bir şeyler üretmemiz lazım. Sistem ve yöntemde eksiklik olsa da kabiliyette noksanlık yok.” diyen Sayın Rektörümüz, iki ülke birikimiyle güç birliği oluşturmanın önemine işaret etti.

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Muhammed İbrahim Taherian Fard açılış konuşmasında; kültür alanına diğer alanlardan daha fazla önem verilmesi gerektiğini ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin artırılmasının önemli olduğunu belirtti. “İki ülke arasındaki ilişkiler son 40 yıla nispeten çok iyi durumda.” diyen Sn. Fard, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’ı ziyaret ettiğini ve İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak bu sempozyumun da alanında bir ilk olduğunun altını çizdi.

3 oturumda yaklaşım 20 akademisyenin sunum gerçekleştirdiği sempozyum Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Doç. Dr. Kevser Baş, Dr. Ali Asghar Mohammadkhani, Hayriye Ünal’ın değerlendirme oturumu ile sona erdi.

İran Sempozyumu 1 İran Sempozyumu 2 İran Sempozyumu 3 İran Sempozyumu 4 İran Sempozyumu 5 İran Sempozyumu 6 İran Sempozyumu 7 İran Sempozyumu 8 İran Sempozyumu 9 İran Sempozyumu 10 İran Sempozyumu 11 İran Sempozyumu 12 İran Sempozyumu 13 İran Sempozyumu 14 İran Sempozyumu 15 İran Sempozyumu 16 İran Sempozyumu 17 İran Sempozyumu 18 İran Sempozyumu 19 İran Sempozyumu 20 İran Sempozyumu 21 İran Sempozyumu 22 İran Sempozyumu 23 İran Sempozyumu 24 İran Sempozyumu 25 İran Sempozyumu 26 İran Sempozyumu 27 İran Sempozyumu 28 İran Sempozyumu 29 İran Sempozyumu 30 İran Sempozyumu 31 İran Sempozyumu 32 İran Sempozyumu 33 İran Sempozyumu 34 İran Sempozyumu 35

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz