Cumhurbaşkanı’nın “Külliye” Olarak Andığı Üniversite

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kampüs yerine “Külliye” olarak andığı ilk yükseköğretim kurumu olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ndeydi. Rektör Prof. Dr. Metin Doğan YBÜ ve Türkiye’de eğitim üzerine Ahaber’e önemli açıklamalarda bulundu.

Ankara’da kurulan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, bilim ve teknolojiye katkıda bulunacak, donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla Türkiye’nin 97. ve Ankara’nın 5. devlet üniversitesi olarak 2010 yılında kuruldu. Üniversite ismini, Osmanlı Sultanlarının dördüncüsü ve iyi eğitimli olan Bayezid Han’dan (1360-1403) almaktadır. YBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, dinamik, çalışkan, sempatik, proaktif bir profil çiziyor. Öğrenci merkezli bir eğitim anlayışı ile yükseköğretime yepyeni bir soluk getirmek üzere yola çıktıklarını belirten Rektör Doğan, “Logomuzda iç içe geçmiş üç kapı var geçmiş gelecek ve bugünü temsil ediyor. Kökü olmayan ağacın gövde, meyve ve yaprağı olmaz. Kendi kültürümüzden beslenerek modern bilimin ışığında projeler üretmemiz gerekir.” dedi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa kampüsü değil Merkez Külliyesi deniyor. Buraya neden kampüs değil külliye deniliyor?

Temel atma töreninde ilk kez külliye kavramı ortaya çıktı. Toplu yapıların olduğu yerler açısından gündeme gelmesi 2014 yılında gerçekleşen temel atma töreninde oldu. Açılış töreninde orada bulunan arkadaşlarımızla aramızda geçen konuşmada buranın adının külliye olması yönünde bir öneri sunduk ve bu kabul edildi. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin nerede kurulacağına Cumhurbaşkanımız karar verdi. Burada tarih temel alınarak Ankara Savaşı’nın yaşandığı Çubuk ovasına kurulması kararı alındı. Ankara Savaşı’nın burada yapılmasından dolayı, Asya’nın ve Avrupa’nın iki süper gücünün savaştığı yerde kurulmuştur.

Esenboğa Merkez Külliyesi’nin mimarisi diğer üniversite binalarına göre çok farklı. Buranın mimarisinde nereden esinlenildi?

Mimaride Medreseler örnek alındı. Önce mimari planı düşündük sonra imar planı yaptık. Buranın ismi Osmanlı devlet olmadan önce Anadolu’da birliği sağlayan Yıldırım Beyazıt’ın anısına verildi. Mimari yapı tarih ve kültür temel alınarak yapıldı.

Bu Külliye’nin aynı zamanda tarihi ve uluslararası bir anlamı var. Siz üniversite olarak bu tarih ve kültürle ilgili projeler yapıyor musunuz?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi uluslararası özelliğe sahip bir üniversite. Toplam 17 bin öğrencimiz var ve bunların Bin 700’ü uluslararası öğrenci. Hem geleneğe hem de modern bilme sahip çıkan bir üniversiteyiz.

URAP verilerine göre 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler sıralamasında 2. sırada.

Uluslararası araştırma üniversitesi olmayı hedefleyen üniversitemizin bakış açısı Türkiye’nin son yıllarda geldiği pozisyonu kavramış ve buna uygun davranmayı kendine görev edinmiştir. Binlerce yıllık milli kültürden gelen tecrübeyi bilim disiplinlerine aktarmaya çalışıyoruz. Uluslararası Orta Doğu sempozyumu, İran Edebiyatında Kadın, Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi, Uluslararası Küresel ve Bölgesel Jeopolitikadaki Kaymaları Anlamak Konulu Kongre gibi projelerimizle bölgesel ve küresel sorunların uluslararası düzeyde tartışıldığı bir üniversite olmayı hedefliyoruz.

Üniversitede yer alan bölümler ve akademik kadronun faaliyet alanları nelerdir?

Faaliyet yapmayı hedeflemiş bir akademik kadromuz olduğunu belirtmek isterim.

İngilizce, Türkçe ve Arapça programlarımız var. Uluslararası kabul edilen bilim dili İngilizce’dir. Küresel düzeyde eğitim-öğretim için bizimde İngilizce alt yapısını öğrencilere sağlamamız gerekiyor. Ülke olarak üniversite öncesi eğitimde başarılı değiliz. Bu yüzden programlarımızı İngilizce yaptık. Türkiye’de ilk kez bir Hukuk Fakültesi’nde %30 İngilizce eğitim var. Biz aynı şekilde Tarih bölümüne de %30 İngilizce eğitim ile yabancı dil bilen tarihçiler yetiştirmek istediğimizi belirtmek istiyoruz.

Verilen eğitim yabancı öğrenciler için sizi cazibe merkezi haline getiriyor. Yabancı öğrencilerden çok talep geliyor mu?

Her yıl 3000-4000 yabancı öğrenciden talep geliyor. Yabancı öğrenci kabulünde oransal olarak İngiltere’yi yakaladık hatta yaşam maliyet oranı olarak Türkiye daha ucuz. 103 ülkeden öğrenci var. Ve biz buraya Dünya kültürlerinin buluşma noktası diyoruz. Yabancı öğrencilerimize yönelik Uluslararası Öğrenci Festivali düzenledik. Bu festivalde öğrenciler kültürlerini tanıtıcı faaliyet yaptılar.

YBÜ’yü tercih edecek öğrencilere ne söylemek istersiniz?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden mezun olan her öğrenci milli kültürüne hakim mesleğini icra edebilecek bilimsel seviyede eğitim alarak mezun olur.

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar: 

  1. https://www.sabah.com.tr/egitim/2017/11/20/cumhurbaskaninin-kulliye-olarak-andigi-universite-a-haberde
  2. https://www.ahaber.com.tr/yasam/2017/11/19/cumhurbaskaninin-kulliye-olarak-andigi-universite-a-haberde

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz