İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi Başarı ile Tamamlandı

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde iki yıldan bu yana yürütülen İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi başarıyla tamamlandı.

Sunuculuğunu Erdoğan Arıkan’ın yaptığı programda, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakülte Dekanı Prof. Dr. Veli Çelik, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Sn. Prof. Dr. Mustafa Öztürk açılış konuşması gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmalarının ardından İklim Ödülleri Töreninde, Yerel Yönetimlerin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Bileşeni kapsamında yaptıkları çalışmalarla ödül almaya hak kazanan Kayseri, Samsun ve Trabzon Büyükşehir Belediyelerinin temsilcilerinin yanı sıra Sivil Toplum kuruluşları kategorisinde Tema Vakfı – Kocaeli İl Temsilciliği ödüllerini almak üzere İklim Ödülleri Töreni’ne katılmışlardır.

Projenin; Öğrenci, Öğretmen ve Öğretmen Adaylarına Yönelik Farkındalık Geliştirme Bileşeni Kapsamında ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen iklim değişikliği konulu kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren 12 öğrenci ödüllerini almak üzere İklim Ödülleri Töreni’ne katılmışlardır. Ayrıca lise ve üniversite öğrencilerine yönelik iklim değişikliği konulu fotoğraf ve kısa film yarışmaları düzenlenmiş dereceye giren 12 öğrenciye ödülleri takdim edilmiştir.

Proje süresi boyunca; Yerel Yönetimlerin Kapasitelerinin Geliştirilmesi Bileşeni kapsamında 14 şehir ziyaret edilmiştir. Bahsi geçen iller; Ankara, Konya, Kayseri, Bursa, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Antalya, Hatay, Adana, Trabzon, Samsun, Çanakkale ve Gaziantep’tir. Bu ziyaretlerde belediyeler ve yerel ölçekte kamu kurumları ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının iklim değişikliği ile mücadele kapasitesinin ve farkındalık düzeyinin geliştirilmesi amacıyla seminerler, eğitimler, toplantılar vb. etkinlikler düzenlenmiştir. Ayrıca düzenlenen programlarda ilk gün; belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve öğretim üyelerinin gerçekleştirdiği sunumlara yer verilirken; ikinci gün Yerel İklim Değişikliği Eylem Planlarının hazırlanması amacıyla yine uzman kişilerin sunumlarına ve çalıştaylara yer verilmiştir.

Öğrenci, Öğretmen ve Öğretmen Adaylarına Yönelik Farkındalık Geliştirme Bileşeni Kapsamında ise; Rize, Erzurum, Erzincan, Manisa, Çorum, Kastamonu, Niğde, Eskişehir, Antalya, Denizli, Gaziantep, Kahramanmaraş, Van, Malatya, Mersin, Sivas, Kayseri ve Şanlıurfa illeri olmak üzere toplamda 18 ilde eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen 18 ilde, öğretmenlere yönelik iklim değişikliği konulu seminerler düzenlenmiş, her bir ilde 3 anaokulu, 3 ilkokul, 3 ortaokul ve 3 lise olmak üzere, her bir ilde toplamda 12 okul ve üniversitelerin eğitim fakülteleri ziyaret edilerek öğrencilere yönelik iklim değişikliği konulu eğitimler gerçekleştirilmiştir. Bununa beraber ziyaret edilen okullardan seçilen 240 ortaokul öğrencisi ile Eskişehir, Konya ve Ankara illerinde 12 İklim Kampı düzenlenmiştir.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için: www.iklimicindegisin.org

İklim Değişikliği Kapanış 1 İklim Değişikliği Kapanış 2 İklim Değişikliği Kapanış 3 İklim Değişikliği Kapanış 4 İklim Değişikliği Kapanış 5 İklim Değişikliği Kapanış 6 İklim Değişikliği Kapanış 7 İklim Değişikliği Kapanış 8 İklim Değişikliği Kapanış 9 İklim Değişikliği Kapanış 10 İklim Değişikliği Kapanış 11 İklim Değişikliği Kapanış 12 İklim Değişikliği Kapanış 13 İklim Değişikliği Kapanış 14 İklim Değişikliği Kapanış 15 İklim Değişikliği Kapanış 16 İklim Değişikliği Kapanış 17 İklim Değişikliği Kapanış 18 İklim Değişikliği Kapanış 19 İklim Değişikliği Kapanış 20 İklim Değişikliği Kapanış 21 İklim Değişikliği Kapanış 22 İklim Değişikliği Kapanış 23 İklim Değişikliği Kapanış 24 İklim Değişikliği Kapanış 25 İklim Değişikliği Kapanış 26 İklim Değişikliği Kapanış 27 İklim Değişikliği Kapanış 28 İklim Değişikliği Kapanış 29 İklim Değişikliği Kapanış 30

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz