“Medyada Kadın Paneli”

KADEM Ankara Temsilciliği tarafından Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesi‘nde “Medyada Kadın Paneli” düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Özgül Özkan Yavuz, panelde “Toplumsal hayatta kadın-erkek konusunda karşılaştığımız sorunların birçoğunda medyanın kadını cinsel obje olarak kullanmasının acaba büyük katkısı olabilir mi?”, “Medya, kadının cinselliğini reytingini arttırmak için kullanmaya devam ettikçe kadınların toplum içerisinde konumlandırılmasında bir ilerleme, iyileşme sağlamak mümkün olabilecek mi?”, “Kadınlar neden fikirlerine veya liyakatlarına göre değil de görüntülerine göre seçilip sadece kamera önüne konuluyorlar?”, “Medyanın karar verme mekanizmalarında kadınlar ne kadar rol alabiliyor?”, “Ekranlarımızda başarılı, ahlaklı kadın rol modellere daha çok, cinselliğe daha az yer verilirse acaba ‘kadının ikinci bir varlık olduğu’ algısının kırılmasına medya destek vermiş olabilir mi?” gibi sorulara cevap aranacağını anlattı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç panele konuşmacı olarak katılırken Lacivert Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Meryem İlayda Atlas da moderatör olarak yer aldı.

Medya sektöründe kadın çalışan oranlarının arzu edilenin çok altında olduğunu belirten KADEM Ankara Temsilcisi Zehra Zümrüt Selçuk da konuşmasında, medyanın kullandığı dilin toplumsal dinamikleri de değiştirebilecek ve yönlendirebilecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Medyada bilginin üretimi ve tüketimi konusunda bilinçli bir toplumu inşa etmenin önemine işaret eden Selçuk, “Toplumu her anlamda etkileyen olumsuz, kötücül ve adaletsiz medya diline mecbur olmadığımızı, gerçeğin gitgide ve artan oranda imgelere, imajlara dönüştüğü bir dünyaya teslim olmak istemediğimizi ifade etmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Panel, açılış konuşmalarının ardından, “Medyada Özne Olarak Kadın” ve “Medyada Konu Olarak Kadın” başlıklı oturumlarla devam etti.

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar: 

  1. http://www.haberturk.com/yerel-haberler/13940590-medyada-kadin-paneli
  2. https://www.sabah.com.tr/gundem/2017/12/10/medyada-kadin-bakis-acisi-yeterli-yansitilmiyor
  3. https://www.sondakika.com/haber/haber-medyada-kadin-paneli-10330237/
  4. http://www.sonhaberler.com/genel/medyada-kadin-paneli-h537617.html
  5. https://www.haberler.com/medyada-kadin-paneli-10330237-haberi/
  6. https://www.pusulahaber.com.tr/medyada-kadin-paneli-743146h.htm
  7. https://www.konhaber.com/haber-medyada_kadin_paneli-784137.ht
  8. http://www.memleket.com.tr/medyada-kadin-paneli-1278776h.htmml
  9. https://www.timeturk.com/medyada-kadin-paneli/haber-799581
  10. https://www.arti49.com/medyada-kadin-paneli-1013469h.htm

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz