Üniversitemiz Sn. D. Mehmet Doğan’a Fahri Doktora Tevdi Etti

Türk düşünce, kültür ve edebiyatı alanına yaptığı katkılar dolayısıyla Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’a Üniversitemiz fahri doktora unvanı verdi.

Esenboğa Külliyemizde Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan, Çubuk Belediye Başkanı Sn. Dr. Tuncay Acehan, Rektör Yardımcılarımızdan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ile Prof. Dr. M. Fatih Uşan, Senato ve Yönetim Üyelerimiz ile davetlilerin katılığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra, Sn. D. Mehmet Doğan’ın kültür, sanat ve edebiyat alanında yaptığı çalışmaları ve eserlerini anlatan bir sunum yapıldı.

Programın açılışında konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan, üniversitenin sadece Türkiye’de yaşayanları değil, kültürel, tarihi, milli ve coğrafi anlamda geçmişten bugüne birlik içinde olunan bütün coğrafyalardaki gençlere de hitap etmek için çalıştığını söyledi. Sayın Rektörümüz, “Milli dil ve kültür alanında sayısız eserler vermiş, ömrünü bu alana vakfetmiş sayın Mehmet Doğan’a kendi misyonu doğrultusunda yaptığı çalışmalardan dolayı, bu çalışmaları gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflemiş olan üniversitemizin senatosu böyle bir unvanı vermeyi uygun bulmuştur.” dedi. Sayın Rektörümüz, bu ödül için geç kalındığını ama Sn. D. Mehmet Doğan’a fahri doktora unvanını ilk takdim eden üniversite oldukları için de mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Konuşmanın ardından Sayın Rektörümüz, Sn. D. Mehmet Doğan’a fahri doktora unvanını takdim ederek cübbe giydirdi.

Program sonunda konuşma yapan Sn. D. Mehmet Doğan, fahri doktora verilmesinin kendisi için sürpriz olduğunu ve  Türkçeye dikkat çekmek amacıyla bu unvanın verildiğini düşünüyorum dedi. Üniversitelerde dil konusunda  ciddi problemlerin yaşandığına dikkat çeken Sn. D. Mehmet Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef dilimiz üzerinde yapılan operasyonun hala artçı sarsıntılarını ortadan kaldırabilmiş değiliz. O güçlü Türkçemiz zengin söz dağarcığına sahip bin yıllık dilimizi bir kenara bırakıp daha dar bir lügatle yolumuza devam etmeye çalıştık. Buda ciddi hasarlara yol açtı.” Batı dillerindeki terminolojilerin üniversitelerde yaygınlaşmasının önce tıp alanında başladığını, ardından ziraat, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında kullanıldığını, bugün ilahiyat fakültelerine de sirayet ettiğini belirten Sn. D. Mehmet Doğan, bu konunun çözülmesi gereken önemli bir mesele olduğunun altını çizdi.

Fahridoktaratorenimehmetdogan 1 Fahridoktaratorenimehmetdogan 2 Fahridoktaratorenimehmetdogan 3 Fahridoktaratorenimehmetdogan 4 Fahridoktaratorenimehmetdogan 5 Fahridoktaratorenimehmetdogan 6 Fahridoktaratorenimehmetdogan 7 Fahridoktaratorenimehmetdogan 8 Fahridoktaratorenimehmetdogan 9 Fahridoktaratorenimehmetdogan 10 Fahridoktaratorenimehmetdogan 11 Fahridoktaratorenimehmetdogan 12 Fahridoktaratorenimehmetdogan 13 Fahridoktaratorenimehmetdogan 14 Fahridoktaratorenimehmetdogan 15 Fahridoktaratorenimehmetdogan 16 Fahridoktaratorenimehmetdogan 17 Fahridoktaratorenimehmetdogan 18 Fahridoktaratorenimehmetdogan 19 Fahridoktaratorenimehmetdogan 20

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz