2018 USTC “Çin Hükümeti Bursu – Çin Üniversiteleri Programı”

Program Hakkında

Çin Hükümeti Bursu-Çin Üniversitesi Programı  , Çin’deki yüksek lisans öğrencileri için olağanüstü uluslararası öğrenci almak üzere belirli illerde veya otonom bölgelerdeki Çin üniversitelerini desteklemek üzere Milli Eğitim Bakanlığı (MOE) tarafından kurulmuş bir burs. MOE, USTC’ye 2008’den beri Çin Hükümeti Bursu kapsamında tam zamanlı yüksek lisans ve doktora öğrencileri almaya yetkili kılınmıştır.

Uygulama Son Teslim Tarihi: 15 Mart 2018 (çevrimiçi başvuru için)

Bursun kapsamı

Çin Üniversite Programı, öğrenim ücretinden feragat, konaklama, harç ve kapsamlı tıbbi sigortayı kapsayan tam bir burs imkânı sunmaktadır.

 • Öğrenim ücreti feragatı.
 • Konaklama: ücretsiz üniversite yurdu veya konaklama sübvansiyonu.

Ev sahibi üniversite, öğrencilerin kampüste yaşamasını gerektiriyorsa, üniversite burslu öğrencileri bir üniversite yurdunda barındıracaktır (genellikle ikiz oda); Eğer ev sahipliği yapan üniversite öğrencilerin kampüste yaşamasına izin verirse, üniversite aylık konaklama sübvansiyonu sağlayacaktır:

yüksek lisans öğrencileri: Ayda 700 CNY;

doktora öğrencileri: CNY 1000 aylık.

 • stipend:

yüksek lisans öğrencileri: Aylık 3.000 CNY;

doktora öğrencileri: Aylık 3.500 CNY.

 • Kapsamlı sağlık sigortası.

Her maddenin ayrıntıları için lütfen Çin Burs Konseyi web sitesine bakınız.

http://www.csc.edu.cn/Laihua/scholarshipdetailen.aspx?cid=97&id=2070

Burs başvurusu için gerekli nitelikler

 

Başvuru sahipleri Çinli olmayan ve zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olmalıdır.

 1. Başvuru sahipleri başvuru sırasında Çin üniversitelerinde kayıtlı bir öğrenci olmamalıdır; veya bir yıldan uzun süre Çin üniversitelerinden mezun olabilirsiniz.
 2. Eğitim geçmişi ve yaş sınırı:
 • Yüksek lisans için başvuranların lisans diplomasına sahip olmaları (Çin’de lisans diplomasına denk gelir) ve 35 yaşın altındadır (1 Eylül 2018’e kadar).
 • Doktora öğrencileri, yüksek lisans derecesine (Çin’de master derecesine denk) ve 40 yaşın altına (1 Eylül, 2018’e kadar) sahip olmalıdırlar.

※ Mezunların 2018 yılında mezun olabilmesi için 2018 yılının Temmuz ayına kadar mezun olduktan sonra mezun olduktan sonra mezuniyet belgesi vermeleri gerekmektedir.

※ Diğer Çin burs veya fonlarından (2017-2018) kabul edilen öğrenciler bu burs başvurusunda bulunamazlar.

Lisansüstü Programın Seçenekleri

USTC, eğitim ortamı olarak Çince veya İngilizce lisansüstü programlar sunmaktadır. USTC’de sunulan programların daha fazla bilgi için, lütfen kontrol edin:

Yüksek Lisans Programları Listesi (Çince öğretildi)

Yüksek Lisans Programları Listesi (İngilizce olarak)

Doktora Programları Listesi (Çince veya İngilizce)

İlgili alanlardaki programlar ve profesörler hakkında daha fazla bilgi için lütfen  profesör kısa profilleri ( http://en.ustc.edu.cn/faculty/201105/t20110530_112483.html ) ve okullar ve bölümler ( http://en.ustc.edu.cn/schools/ ).

Başvuru sahipleri, başvurmadan önce muhtemel denetçilerle irtibata geçmeleri için teşvik edilir ve varsa çevrimiçi başvuru sisteminde USTC Profesörü tarafından Uluslararası Öğrenci Geçici Kabul Formu’nu yüklemesi beklenir .

    

Burs Süresi

Burs süresi, her belirli programın süresine göre kararlaştırılır:

 • Yüksek Lisans Programları: 2-3 akademik yıl
 • Doktora Programları: 3-4 akademik yıl

Çince dilinde eğitim görmüş, ancak yeterli Çince dil yeterlilikleri olmayan programlara başvuran adayların, bir yıllık Çince dil kurslarına girmesi ve uzmanlık alanındaki çalışmalarından önce ilgili testi geçmesi gerekmektedir. Bir yıllık Çince dil kurslarına katılanlar için, burs süresi buna göre uzatılacaktır. Kabul bildiriminde belirtilen burs süresi ilke olarak uzatılamaz.

    

Başvuru prosedürleri

USTC “Çin Hükümeti Bursu – Üniversite Lisansüstü Programı” için başvuruyu tamamlamak için lütfen aşağıdaki adımların her birini aşağıdaki adımları gerektiği gibi ve belirli bir saatten önce bitirdiğinizden emin olun.

1. Adım: CSC Bursu için Online Başvuru

On-line bir kayıt ve uygulama yapmak için çevrimiçi uygulama sisteminde oturum açın ( http://www.csc.edu.cn/Laihua/noticeen.html ).

 • Giriş sonra, seçiniz T ype B ve doldurun 10358 USTC ajansı kodu olarak.
 • Online başvuru formunu doldurduktan sonra, başvuru sahipleri “gönderme” düğmesine basmalı ve uygulama sisteminde başvuru formunu basmalıdırlar.
 • Kayıt olun ve başvuru formuna yeni bir fotoğraf ekleyin.
 • Başvuru formunu tarayın ve daha sonra USTC uygulama sisteminde yükleyin.

   Not :

 1. Lütfen pasaportunuzda gösterilen “Aile adı”, “Ad” ve pasaport numaralarını eksiksiz olarak doldurun ve e-posta adresinin ve “mevcut irtibat adresinin” (kabul belgelerinin posta adresi) doğru ve geçerli olduğundan emin olun.
 2. Büyük bir çalışmadan önce Çince öğrenmeyi seçerseniz, lütfen 2018-9-1 arası 2019-7-15 arası ve “önemli çalışma süresi” olarak 2019-9-1 arası ve 2022 yılına kadar “Çin eğitiminin süresi” ni doldurun. 7-15 (örneğin 3 yıllık program). İngilizce öğretilen programı seçerseniz, lütfen 2018-9-1 ila 2021-7-15 arası (örneğin, 3 yıllık programın) “büyük eğitimin süresi” ni doldurun.
 3. Fotoğrafınızı üzerine koyduğunuzdan ve başvuru formunu imzaladığınızdan emin olun; aksi takdirde geçersiz sayılacaktır.
 4. Formun tamamını indirdikten sonra, lütfen iznimiz olmadan CSC sisteminde başvurunuzu ALMAYINIZ, aksi takdirde başvurunuzu daha fazla işleme koyamayacağız.

 

Ste p 2: USTC Kabul Online Başvuru

Çevrimiçi başvuru formu ( http://isa.ustc.edu.cn/xs/login_scho.asp?exit=Y ), başvuru formunun doldurulması ve destekleyici belgeler yüklenmesini içerir.

 1. Çevrimiçi uygulama kimliğinizi geçerli bir e-posta hesabıyla oluşturun ve kendi şifrenizi girin. Bir onay e-postası alacaksınız.
 2. Başvuru kimliğinizi girin ve tüm bilgileri doldurun ve gerekli belgeleri yükleyin. Çevrimiçi başvuru, son başvuru tarihinizden önce istediğiniz kadar erişilebilir ve düzenlenebilir ( 15 Mart 2018 ). Her adımı tamamladığınızda “SONRAKİ” seçeneğini tıkladığınızda bilgileriniz otomatik olarak kaydedilecektir.
 3. Tamamlandıktan sonra “Onayla ve Gönder” düğmesini tıklayarak başvuru formunuzu gönderin. Başvurunuz “dosya incelemesi” ni geçtikten sonra bilgilerinizin değiştirilemeyeceğini unutmayın.
 4. Başvuru durumunuzu kontrol etmek için Hızlı Bağlantılar’da “Durum” u tıklayabilirsiniz.

 

3. Adım: Orijinal Başvuru Belgeleri Gönderme

Online başvuru yaptıktan sonra, başvuru sahipleri USTC Uluslararası İşbirliği Ofisi’ne postayla ya da şahsen başvuru materyalleri göndermelidir (e-posta ile gönderilen başvuru materyalleri kabul edilmeyecektir). 10 Nisan 2018’den sonra gelen başvuru materyalleri   kabul edilmeyecektir.

Uygulama materyalleri

 1. İmza ve son fotoğraf ile Çin Hükümeti Bursu için başvuru formu.
 2. Pasaportun fotokopisi (en az 1 yıllık geçerlilik süresi olan sıradan pasaport).
 3. Bir çalışma veya araştırma önerisi (en az 800 kelime).
 4. ÖZGEÇMİŞ.
 5. Tam profesörlerden veya doçentlerden gelen iki harfli mektup (telefon numarası ve e-posta adresi ile).
 6. Yabancının Fiziksel İnceleme Formunun Fotokopisi ( aşağıda bulunan eki indiriniz)).
 7. Çince öğretilen ancak bir yıllık Çince dil kurslarına başvurmayan programlar için başvuranlar, HSK sertifikasının (en az 4. seviye) fotokopisini veya Çince dil yeterlilik belgelerini sağlamalıdır; İngilizce eğitimi almış programlara başvuran adaylar geçerli IELTS veya TOFEL sonuçlarının fotokopilerini veya İngilizce yeterlik belgelerini (anadilleri İngilizce olanlar hariç) sağlamalıdır.
 8. Bakanlığın veya ülkenizdeki eşdeğer bir otoritenin noter tasdikli fotokopisi ve hem lisans hem de yüksek lisans için akademik transkriptinin fotokopisi.

Başvuranlar üniversite öğrencileri ise, üniversite öğrencileri statüsünü gösteren resmi belgeleri sağlamalı ve derece sertifikasını ne zaman alacaklarını açıkça belirtmelidir;

Başvuru sahipleri zaten mezun olmuş ancak derece sertifikası almadıysa, nedenlerini açıklayan ve derece sertifikasını ne zaman alacaklarını belirten resmi belgeleri sunmalıdırlar;

Başvuru sahipleri halihazırda istihdam edildiyse, durumlarını on-post çalışanlar ve serbest bırakma izni veren resmi belgeler sunmalıdır.

※ Çince veya İngilizce dışındaki dillerdeki belgeler, noter tasdikli çevirileri Çince veya İngilizce olarak eklenmelidir.

※ Başvuru malzemeleri, başvuru sonuçlarına bakılmaksızın İADE EDİLMEMEKTEDİR.

※ Lütfen tüm gerekli belgeleri eksiksiz olarak gönderdiğinizden ve Çin Hükümeti Bursu için Başvuru Formunuzun seri numarasına (formun alt kısmında bulunabilir) “CSC burs başvurusu” zarfında belirttiğinizden emin olun. ve USTC Online Uygulama Sistemi için başvuru kimliğinizi ( http://isa.ustc.edu.cn/xs/xssq.asp?jxj=jyb&menu2=3 ).

Posta adresi: Uluslararası İşbirliği Ofisi, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 96 Jinzhai Yolu, Hefei, 230026, Anhui, Çin

Kabul Prosedürü

1) USTC son başvuru tarihinden önce sunulan tüm başvuruları inceler. Kabul ve burs verilmesine ilişkin kararlar, başvuranların akademik kayıtları, araştırma yetenekleri ve ilgili diğer hususlara dayanarak yapılacaktır.

2) Aday gösterilen adayların listesi Mayıs 2018’de gözden geçirilmek üzere Çin Burs Konseyine (CSC) gönderilecektir.

3) Adı listesi CSC tarafından onaylandıktan sonra burs kazananlarına USTC tarafından bildirim yapılır ve kabul belgeleri Temmuz ayında ödül alan kişilere gönderilir.

4) Yeni öğretim yılı Eylül 2018’de başlayacaktır. Belirli bir kayıt tarihi kabul bildiriminde belirtilecektir.

    

notlar

1) Çin Hükümeti Bursu, bu burs programındaki öğrencilere uygulanacaktır. Burslu öğrenciler, Çin Hükümeti Burs Durumu Yıllık Gözden Geçirme’nden geçmelidir. (Daha fazla bilgi için lütfen web sitesine bakın:  http://www.csc.edu.cn/Laihua/newsdetailen.aspx?cid=193&id=1349)

2) Burslu öğrencilerin, Kabul Bildirimi’nde belirtilen akademik programları veya çalışma süreleri kadar kurumlarını değiştirmesine izin verilmez.

3) Hastalık nedeniyle çalışmalarını askıya almak zorunda olan burslu öğrenciler, daha ileri tedavi ve iyileştirme için kendi ülkelerine dönmelidir. Üniversiteye gidiş ve gelişteki uluslararası seyahat masrafları öğrencilerin kendileri tarafından karşılanacak ve burs durumları en fazla bir yıl saklanacak ve askıya alınırken aylık ödenek kesilecek. Hastalıktan başka nedenlerden dolayı çalışmalarını askıya alan öğrencilerin bursu sakın bırakılamaz.

4) USTC’nin Uluslararası İşbirliği Ofisi, burs verme usul ve yönetmeliklerinin yorumlanmasından sorumludur.  

İletişim bilgileri

Uluslararası İşbirliği Ofisi

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

96 Jinzhai Road, Hefei, 230026, Anhui, PR Çin

Tel: 86-551-63603144

Faks: 86-551-63632579

E-posta: isa@ustc.edu.cn (USTC’de CSC başvurusunun yapıldığı tek e-posta adresi; diğer e-posta adreslerine gönderilen iletiler alınmayabilir veya doğru şekilde yanıtlanmayabilir; lütfen lütfen e-postanızın konusuna “CGS-CUP” yazınız. bize başvurunuzla ilgili herhangi bir sorunuz varsa)

Web sitesi:  http://isa.ustc.edu.cn

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz