Üniversitemizde Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing Paneli Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi, KADEM Ankara Temsilciliği ile Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği (MEYAD) işbirliğinde Etlik Milli İrade Binamızda “Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing Paneli” gerçekleştirildi.

Program; Afrin Harekâtı Şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Program Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Mehmet Karabay’ın açılış konuşmalarıyla devam etti.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut açılış konuşmasında “Bilindiği üzere üniversite ve Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak bilimsel çalışmalar yapmak ve bu yolla ülkemize faydalı olmak her zaman en temel gayemizdir. Bu nedenle bugün çalışma hayatımız için çok önemli olan bir konuyu ele almak istedik. “Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing Paneli”. Zira bu başlığın her bir sözcüğünün ayrı ve çok özel anlamları bulunmaktadır. Kadın toplumları inşa eden; anne, eş, yönetici, çalışan, sanatçı, ve benzeri bir çok rolü ile en kıymetli varlık. Çalışma hayatı toplumu ayakta tutan kavram. Mobbing ise çalışma hayatının en önemli sosyal sorunlarından biri olan ve adeta bir veba. Bu nedenle konuyu çok önemsedik. Sizlere ve kamuoyuna faydalı bilgilendirmede bulunmayı amaçladık. Dünya Kadınlar günü ise
Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu… Bir fabrikada çalışma koşulları ağır olduğu için haklarını arayan kadınlar vardı. Kadınlar “Daha iyi koşullarda çalışmak, eşit işe, eşit ücret istiyorlardı ve o günlerde çıkan şüpheli bir yangında; Hayatını kaybeden 146 kişiden 129’u kadındı. İşte o günden bugüne 8 mart uluslararası anlamda kadınlarımız ve onların hakları için kabul görmüş bir tarihtir. Aslında bugünkü panelimiz o günden beri devam eden hak arayışını da konu edinmektedir. Biz kadınlar tüm dünyadaki kardeşlerimiz için hak aramaktan vazgeçmediğimiz sürece de bu mücadele devam edecektir. Bu bağlamda; Kadınların her alanda aktif rol almasına özel önem veren Sn. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Sn. Cumhurbaşkanımızın her daim yanında olan, iyi bir eş, iyi bir anne ve iyi bir kadın lider olan, en son geçtiğimiz günlerde başlattığı okuma yazma seferberliği projesi ile kadınlarımızın eğitimine, gelişimine yönelik çalışmalarda öncü olan Sn. Emine Erdoğan Hanımefendiye de huzurlarınızda teşekkür ediyor, şükranlarımı, ve saygılarımı sunuyorum. Değerli Konuklar, Kadın üretkendir, doğurgandır, annedir, eştir. Peygamber Efendimiz (SAV)’in tüm dünya insanlarına bıraktığı en büyük, en yüce emanettir kadın.
Bizim kadim medeniyetimiz ve yüce dinimiz İslam, kadınlarımıza büyük önem vermiştir. “Cennet Anaların Ayaklarının Altındadır.” Hadis-i Şerif’iyle en güzel şekilde özetlemiştir kadının hak ettiği değeri, olması gereken yeri.
” Kadınlarımız her alanda olmalıdır yani biz çalışma hayatında, sanatta, siyasette, akademide, bilimde, sporda teknolojide ve diğer sahalarda merkezde sorumluluklar üstlenmeli, almalıyız ve bunun mücadelesini vermeliyiz. Bugün konumuzun ana ekseni olduğu için örnek vermek istiyorum: Biz kadınlar Çalışma hayatında olmalıyız çünkü evinde, ailesinde tüm sorumluluğu üstlenen kadın iş hayatında neden sorumluluklar almasın. Ailede öncü olan, çekip çeviren kadına fırsat verdiğimizde iş hayatında da birçok başarı hikâyesi yazmaktadır.  Biliyorsunuz Mehmetçiğimiz Afrin’de Zeytin Dalı Hareketi ile sınırlarımızın güvenliği için destan yazıyor. Harekette yer alan kadın subaylarımızı görmüştürsünüz TV’lerde. Maşallah gurur duyuyoruz kadın komutanlarımız cephede istiklalimiz için omuz omuza savaşıyorlar. Rabbim hepsinin yardımcısı olsun, ordumuza muzaffer kılsın inşallah. Ülkemizin verdiği her istiklal mücadelesinde kadınlarımızın önemli bir yeri vardır. Kurtuluş Savaşı’ndan başlayıp yaşadığımız topraklara da ismini veren “Anadolu Kadınları” Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne unutulmaz roller oynamıştır. Biz; Nene Hatunlarımızı, Şerife Bacılarımızı, Kara Fatmalarımızı unutmadık. 15 Temmuz’u ve o gece meydanlarda hainlere karşı dik duran kadınlarımızı unutmadık. Anadolu’muzda derler ki: “Aslanın erkeği dişisi olmaz, aslan aslandır.” Bu milletin kadınları da gerçekten böyledir. Allah hepsinden razı olsun. Bu vesileyle Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.” dedi.

Prof. Dr. Sn. Metin Doğan açılış konuşmasında “Aslında 18-19. yüzyılın sonlarında bir sosyalist hareket olarak başlayan bir harekettir. Bir grev hazırlığı sırasında yangın sonucu çok sayıda kadının vefat etmesi ile büyük bir infial oluşuyor ve tarihte ilk defa bir cenaze törenine on binlerce insan katılıyor ve bütün dünyada dikkatleri üzerine çekiyor bu hadise. Aslında yaşamış oldukları sıkıntıları, ağır çalışma koşullarına itiraz etmek üzere grev yapmaya hazırlanan bir topluluk. Bizim kültürümüzde, bizim dinimizde yaklaşık 1500 yıllık bir geçmişi var. Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde Müslümanlara kadınların ve erkeklerin birbirleri üzerinde bir hakları olduğuyla ilgili çok güzel öğütleri var. Ama modern anlamda 19. yüzyılın sonunda ve özellikle de 20. yüzyılın başlarında kadınların hakları ve sıkıntılarıyla ilgili yoğun tartışmalar olmaya başlıyor. Daha sonra seçme ve seçilme haklarının elde edilmesiyle devam ediyor. Ne mutluyuz ki bizim ülkemiz kadınlarımıza “Seçme ve Seçilme” hakkını dünyada ilk veren ülkelerdendir. Ulu Önder Atatürk’e ne kadar saygı duysak ne kadar öngörülü olduğunu bugün için ifade etsek azdır. Bugün geldiğimiz noktada kadınlarla ilgili bütün problemleri ve sorunların tartışıldığı ve değerlendirildiği dönemdeyiz. Böyle bir toplantıyı yapmakta emeği geçen başta Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Sn. Dr. Mehmet Karabay açılış konuşmasında ” Konu iş yerlerinde psikolojik taciz diye adlandırılan; mobbing… Başbakanlığımızın 2011 yılında yayınladığı bu konuda bir genelgesi var. Bazen Türk gibi başlıyor ama Türk gibi bitiremiyoruz. Bu işleri kurumsallaştırmak, devam ettirmek sadece Stratejik Eylem Planlarında tutmamak lazım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle biz buradayız. Bizler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak Mobbing ile mücadele ediyoruz ve bu mücadeleyi kurumsallaştırmakla birlikte devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Sağlık, Akademi ve Kadın konulu ilk panel Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Doktor Öğretim Üyesi Elif Güner Kazancı’nın moderatörlüğünde YÖK Üyesi Sn. Doç. Dr. Zeliha Tufan Koçak “Akademide Kadın”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sn. Nurcan Önder “Çalışma Hayatı ve Kadın”, KADEM Ankara Temsilcisi Sn. Zehra Zümrüt Selçuk “KADEM Kadın Çalışmaları” konularında sunum gerçekleştirdiler.

 

Sosyo-Psikoloji, Hukuk, Kadın ve Mobbing konulu son panel Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut’un moderatörlüğünde AYBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nurdan Duman “Psikososyal Boyutuyla Mobbing”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve MEYAD Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nermin Gürhan “Kadın ve Mobbing”, AYBÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Muharrem Kılıç “Hukuksal Açıdan Kadın ve Mobbing”, MEYAD Başkanı Sn. İsmail Akgün “Mobbinge Bakış” konularında sunum gerçekleştirdiler.

Program sonunda Zeytin Dalı Harekatına dikkat çekmek amacıyla tüm katılımcılara Zeytin Dalı dağıtıldı.

calismahayatindakadinvemobbingpaneli 0 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 1 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 2 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 3 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 4 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 5 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 6 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 7 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 8 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 9 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 10 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 11 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 12 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 13 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 14 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 15 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 16 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 17 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 18 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 19 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 20 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 21 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 22 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 23 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 24 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 25 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 26 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 27 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 28 calismahayatindakadinvemobbingpaneli 29

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz