Türkiye’de Bir İlk: Öğrenme Danışmanlığı Birimi Projesi Sürüyor

Temelleri 2014-2015 Akademik Yılında atılan Öğrenme Danışmanlığı Programı (Learning Advisory Program / LAP), Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) birimince desteklenen 1628 numaralı “Bağımsız Öğrenme Danışmanlığı Birimi Eğitim ve Uygulama Çalışmaları: Bir Durum Çalışması” başlıklı projeyle aktif olarak hayata geçirilmeye başlandı.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu çalışmayla, öğrencilerimizin yabancı dil öğrenme süreçlerini etkin biçimde yönetebilmelerine ve birer bağımsız öğreniciye dönüşmelerine destek olan öğrenme danışmanlarının yetiştirilmesi hedefleniyor. Üniversitemiz ile Japonya’nın Tokyo kentinde bulunan Kanda University of International Studies (KUIS) arasında kurulan iş birliği çerçevesinde, Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’nda görev yapan 9 okutmanımız, KUIS tarafından düzenlenen Öğrenme Danışmanlığı Eğitim Programına katılıyor.

Üniversitemiz için özel olarak tasarlanan program, öğrenme danışmanlığı alanında yoğun akademik çalışmaları ve uzun yıllara yayılan uygulama deneyimleri bulunan Doç. Dr. Jo Mynard ve Satoko Kato tarafından yürütülmektedir.

Öğrenme Danışmanlığı eğitim programı toplam 4 modülden oluşuyor. Kursun birinci modülü, 13 – 19 Kasım 2017 tarihlerinde Tokyo’da KUIS bünyesinde, okutmanlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi. Diğer modüllere ait dersler ise webinarlar yardımıyla sürdürülüyor. Programda okutmanlarımıza, danışmanlık faaliyetlerinin temelini oluşturan Yansıtmacı Diyalog yöntemi ile bu yöntemin teknik ve araçları sunuluyor. Okutmanlarımız öğretim programına katılmanın yanı sıra eş zamanlı olarak, kendilerinden randevu alan öğrencilerimizle yüz yüze görüşmeler yaparak, öğrenme danışmanlığı faaliyetlerine de devam ediyor. Üniversitemiz böylesi bir uygulamayı akademik temellere dayalı olarak geliştirmenin yanında, öğrenme danışmanlığı hizmetini aktif olarak sunmakta olan 9 okutman ile de bir ilke imza atmış durumda. Yakın bir gelecekte Öğrenme Danışmanlığı hizmetinin daha geniş kitlelere yayılması ve kurumumuz bünyesinde yeni öğrenme danışmanlarının yetiştirilmesi planlanmaktadır.

Proje faaliyetleri çerçevesinde, 21 -23 Mart tarihleri arasında Dr. Jo Mynard ile KUIS Rektörlük biriminden Yasushi Lida Üniversitemize resmi bir ziyarette bulundu. Öğrenme Danışmanlığı eğitiminin üçüncü modülünün 5. Dersi Dr. Jo Mynard tarafından yüz yüze gerçekleştirildi. Dr. Jo Mynard ve Yasushi Lida ayrıca Yüksekokul binamızda bulunan Bağımsız Öğrenme Merkezi (Independent Learning Centre / ILC) ile Danışmanlık Odasını (Advising Room) yerinde inceleyerek görüş alışverişinde bulundu.

ydyoprojeaybu2018 1 ydyoprojeaybu2018 2 ydyoprojeaybu2018 3 ydyoprojeaybu2018 4 ydyoprojeaybu2018 5 ydyoprojeaybu2018 6 ydyoprojeaybu2018 7 ydyoprojeaybu2018 8

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz