Üniversitemizde Bir İlk; Diplomasi Simülasyonu Programı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen “Diplomasi Simülasyonu Programı” .Esenboğa Külliyemizde gerçekleştirildi.

Program Koordinatörü Mehmet Ali Akkuş ve Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Fevzi Karakaya’nın açılış konuşmasıyla program başladı. Öğrencilerimizin yoğun gayretleriyle hazırlanan programda Suriye Meselesi konuşuldu. Suriye Meselesinin muhatabı 7 takım kuruldu. Türkiye, Rusya, İran, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Suriye Rejimi ve Suriyeli Muhalifleri temsil eden bu takımların her birinde 3 Temsil Heyeti Üyesi, 2 Danışman ve 1 Basın Sözcüsü yer aldı. Her ülke takımı için bir oda ayarlanarak kapılarına ülke bayrakları asılırken ofislere büyük bir Ortadoğu haritası yerleştirildi. Ülkelerin ofislerine her üye için o ülkeye özel olarak tasarlanmış dosyalar ve o ülkenin konuya yaklaşımını özetleyen 1 sayfalık bilgi notu bırakıldı. Başvurular sonucu seçilen ekipler programda oldukça heyecanlı bir gayret içerisinde görevlerini yerine getirirken Üniversitemiz Basın, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Müdürlüğü desteğiyle kurulan iki medya kuruluşu (Al-Nazeera News & The UNDependent News) tüm bu anları internet sitelerinde (alnazeera.news & theundependent.news) haberleştirerek diplomaside medyanın yerini de ortaya koydu. Oldukça heyecanlı ilerleyen Simülasyonda 3 oturum yapıldı. İlk oturumda tüm ülkelerin temsil heyeti üyelerinden biri, takımıyla birlikte ofislerinde hazırlandı ve ülkesinin Suriye meselesine yönelik yaklaşımını, stratejilerini ve kaygılarını dile getirdi. Tüm ülkeler görüşlerini açıkladıktan sonra bir diplomasi arası verildi. Verilen bu arada takım üyeleri çözüm planı geliştirmeye çalışmış ve diğer ülkelerle diplomatik ilişkiler kurarak çözüm planlarına şekil vermeye çalışmıştır. Oldukça yoğun ve sıcak geçen görüşmelerin ardından II. Oturuma geçildi. Ülke temsilcilerinin çözüm planlarını açıklaması ve bunların müzakere edilmesinin ardından yeniden bir diplomasi arası verildi. Bu defa çözüm planlarına destek aramak ve ittifaklar kurmak üzere pazarlıklar yürüten heyetlere 15 dakikalık ara yetmedi. Uzun uzadıya görüşmeler gerçekleştiren heyetlerin 30 dk sonra salona gelmesi Simülasyonun gerçek hayata ne kadar yakın olduğunu ve öğrencilerin rollerini benimsediklerini ortaya koydu. III. Oturuma başladıktan sonra ülkelerin çözüm planlarını yapılan değişikliklerle, yaptıkları anlaşmalar  ve kurdukları ittifaklarla yeniden açıklamasının ardından oylama yapıldı.

Simülasyonun neticesinde AB, ABD, Suriyeli Muhalifler ve Türkiye Cumhuriyeti heyetleri arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde bir çözüm planı kabul edildi. Türkiye’nin merkezi rolü Simülasyon süresince çok açık bir biçimde ortaya çıkmış oldu. Yapılan tüm ittifaklar Türkiye’yi yanına almak için birçok tavizler verdi. Organizasyonun sonunda toplu aile fotoğrafı çekildikten sonra simülasyon sona erdi.

aybu-simulasyon-programi-2018 1 aybu-simulasyon-programi-2018 2 aybu-simulasyon-programi-2018 3 aybu-simulasyon-programi-2018 4 aybu-simulasyon-programi-2018 5 aybu-simulasyon-programi-2018 6 aybu-simulasyon-programi-2018 7 aybu-simulasyon-programi-2018 8 aybu-simulasyon-programi-2018 9 aybu-simulasyon-programi-2018 10 aybu-simulasyon-programi-2018 11 aybu-simulasyon-programi-2018 12 aybu-simulasyon-programi-2018 13 aybu-simulasyon-programi-2018 14 aybu-simulasyon-programi-2018 15 aybu-simulasyon-programi-2018 16 aybu-simulasyon-programi-2018 17 aybu-simulasyon-programi-2018 18 aybu-simulasyon-programi-2018 19 aybu-simulasyon-programi-2018 20 aybu-simulasyon-programi-2018 21 aybu-simulasyon-programi-2018 22 aybu-simulasyon-programi-2018 23 aybu-simulasyon-programi-2018 24 aybu-simulasyon-programi-2018 25

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz