Üniversitemizin Destekleriyle Fen Liseleri II. Ulusal Öğrenci Kongresi Gerçekleştirildi

Üniversitemiz ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (Ankara Pursaklar Fen Lisesi) işbirliğinde Pursaklar Belediyesi destekleriyle “Fen Liseleri II. Ulusal Öğrenci Kongresi” 3 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirildi.

Fen liselerinde öğrenim gören öğrencilerin; bilimsel çalışmalarının paylaşılması, bilimsel platformlarda sunumu ve yaygınlaştırılmasının sağlanması, bilimsel düşünme, araştırma yapma, akademik çalışmalara alt yapı oluşturabilecek analitik düşünme becerilerinin geliştirilmesi, bilim insanları ve akademisyenlerle bir araya getirilmesi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin paylaşılacağı platformların oluşturulması, bilim ve teknolojiyle ilgili alanlarda yeni bilgiler üretmelerinin teşvik edilmesi, bilimsel araştırma çalışmalarının geliştirilmesi ve kurumsallaştırılması, iletişim ve etkileşimlerinin artırılması amacıyla düzenlenen Fen Liseleri II. Ulusal Öğrenci Kongresi’nde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sn. Metin Doğan, MEB Müsteşar Yardımcısı Sn. Yusuf Büyük, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Sn. Ercan Türk, Pursaklar Belediye Başkanı Sn. Selçuk Çetin, Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mustafa Kılıçgil, Pursaklar Fen Lisesi Müdürü Sn. Soydan Tefik Karahan açılış konuşması gerçekleştirdi.

“Teknolojiye Millî Bakış ve Üretimde Yerlilik” konu başlığı ile düzenlenen kongreye 301 Fen Lisesi’nden 1 öğrenci ile 1 öğretmen/yönetici ve akademisyenlerimiz katıldı.

Kongre kapsamında düzenlenen yarışma iki aşamada gerçekleştirildi. Değerlendirmeleri tamamlanan birinci aşamada Türkiye genelinde 301 Fen Lisesinden  gelen bildiri özetleri Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri tarafından değerlendirilerek sıralaması yapıldı.

Güneş enerjisi, siber güvenlik, ulaşım, otomotiv, bilişim teknolojileri, malzeme teknolojileri, alternatif enerji kaynakları konularında gelen bildiri özetlerinin değerlendirilmesi sonucu her ilden bir Fen Lisesi, Üniversitemiz öğretim üyelerinden oluşan jüri karşısında bildirilerini sunmak üzere seçildi. Seçilen Fen Liseleri konularına göre belirlenmiş 81 bildiri 4 paralel oturumda sunumlarını yaptı. Üniversitemiz öğretim üyelerinden oluşacak jüri özgün değer, yapılabilirlik ve yaygın etki bakımından sunumları değerlendirerek sunum yapan öğrencilere eş zamanlı geri bildirimde bulunuldu.

Kongre ile ilgili basın kuruluşlarına açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sn. Metin Doğan, “Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetle üzerinde durduğu her alanda millîleşmeye geleceğin teminatı olan çocukların da kafa yormasını istedik. Son yıllarda özellikle silah sanayinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Birçok konuda millî ve yerli üretimler yapıldı. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları, yerli ve millî silahlarla gerçekleştirildi. Bu iki harekat Türkiye’nin başarısının en açık örneğidir ancak bu yeterli mi? Elbette yeterli değil. Her alanda üretim yapmalıyız ve kimsenin yapmadığını yapmalıyız. Gençlerimizi burada yeni projelerle görünce artık ülkemizin her şeyi yapabilecek seviyeye geldiğini bir kez daha görmüş olduk.” dedi.

FenLiselerikongresi2018 1 FenLiselerikongresi2018 2 FenLiselerikongresi2018 3 FenLiselerikongresi2018 4 FenLiselerikongresi2018 5 FenLiselerikongresi2018 6 FenLiselerikongresi2018 7 FenLiselerikongresi2018 8 FenLiselerikongresi2018 9 FenLiselerikongresi2018 10 FenLiselerikongresi2018 11 FenLiselerikongresi2018 12 FenLiselerikongresi2018 13 FenLiselerikongresi2018 14 FenLiselerikongresi2018 15 FenLiselerikongresi2018 16 FenLiselerikongresi2018 17 FenLiselerikongresi2018 18 FenLiselerikongresi2018 19 FenLiselerikongresi2018 20 FenLiselerikongresi2018 21 FenLiselerikongresi2018 22 FenLiselerikongresi2018 23 FenLiselerikongresi2018 24 FenLiselerikongresi2018 25

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz