Tiryakiler Hekimlere Sigarayı Bırakma Sözü Verdi

Bazı sigara kullanıcıları, Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Prof. Dr. Ayşegül Karalezli ve çok sayıda hekimin yer aldığı stantta, kanlarındaki karbonmonoksit ölçümü sonrasında sigarayı bırakacakları sözünü verdi.

Ankara’da bazı sigara tiryakileri, kanserden kalp ve damar hastalıklarına, astımdan bronşite kadar birçok sağlık sorununa yol açan tütün kullanımını bırakmak için hekimlere “sigarayı bırakma sözü” verdi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşegül Karalezli ve çok sayıda hekim, “Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla hastane girişinde kurulan stantta, vatandaşlara tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının sağlığa olan olumsuz etkisine ilişkin bilgi verdi.

Başta sigara olmak üzere nargile ve elektronik sigara gibi tütün ürünlerinin yol açtığı hastalıklar hakkında bilgilendirmenin yapıldığı stantta konuya ilişkin broşürler dağıtıldı ve bağımlılarının kanlarındaki karbonmonoksit miktarı ölçümü yapıldı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşegül Karalezli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karbonmonoksitin sigaranın yanmasıyla açığa çıkan bir gaz olduğunu, sigara kullanıcılarının kanında karbonmonoksit oranının yüksek çıktığını kaydetti.

Burada yapılan testle kullanıcılara kanlarında yüksek miktarda bulunan karbonmonoksit oranını göstererek farkındalık yaratmak istediklerini belirten Karalezli, bugün yapılan testlerde normalde 0-5 ppm olması gereken oranın 38 ppm olarak çıkan kişilerle karşılaştıklarını bildirdi.

Karalezli, tütün ürünlerinin başta akciğer, gırtlak, mesane olmak üzere hemen hemen tüm kanserlerle ilişkili oluğunu vurguladı.

Bunun yanı sıra sigara kullanımının, KOAH, astım, romatizma, bronşit ile kalp ve damar hastalıklarına yol açtığını belirten Karalezli, sigara kullanımı kadar sigara dumanına maruziyetin de aynı derecede tehlikeli olduğunu söyledi. Karalezli, “Eğer çocuklarımızı seviyorsak, sigarının etkilerinden onları uzak tutmalıyız.” dedi.

Üçüncül maruziyetin de hastalıklar açısından risk taşıdığını dile getiren Karalezli, “Pasif içiciliğin yanı sıra elbise, perde, koltuk ve oyuncaklara sinen sigara dumanı da tehlike yaratıyor.” uyarısında bulundu.

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar:

  1. https://www.aa.com.tr/tr/saglik/tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi/1161831
  2. https://www.memurlar.net/haber/752784/tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi.html
  3. http://beyazgazete.com/video/webtv/saglik-6/tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi-ankara-547237.html
  4. http://www.mynet.com/haber/saglik/tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi-4159906-1
  5. http://www.memleket.com.tr/tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi-1408083h.htm
  6. http://www.konhaber.com/haber-tiryakiler_hekimlere_sigarayi_birakma_sozu_verdi-854143.html
  7. https://www.arti49.com/tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi-1189783h.htm
  8. http://www.yenihaberden.com/tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi-552551h.htm
  9. http://www.haberdetaylari.com/son-haberler-tiryakiler-hekimlere-sigarayi-birakma-sozu-verdi/
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz