Sn. Rektörümüz TYB’nin Mehmed Âkif Ersoy’dan Yahya Kemal Beyatlı’ya Konserine Katıldı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla yurt içinde ve yurt dışında önemli kültür, sanat ve edebiyat faaliyetlerini gerçekleştirdi.

Yılın son etkinliğin de ise Mehmed Âkif ve Yahya Kemal’i bestelenmiş şiirleriyle anmak amacıyla Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarınca “Mehmed Âkif Ersoy’dan Yahya Kemal Beyatlı’ya” konseri düzenlendi.

Programın açılışında bir konuşma yapan Rektör Yardımcımız ve TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, “TYB’nin kurulması ve bugünlere gelmesinde emeği geçen, katkı sağlayan başta kurucu genel başkanımız D. Mehmet Doğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum,  şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Birliğin kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla, kültür hayatımıza damgasını vuran çok önemli kültür sanat faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini belirten Arıcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının katkısı ve desteğiyle konserin düzenlendiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda gerçekleşen “Mehmed Âkif Ersoy’dan Yahya Kemal Beyatlı’ya” adlı konserde, Nebahat Konu’nun yönetiminde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları sahne aldı.

Zaman zaman dinleyicilerin de koronun söylediği türkülere eşik ettiği konserde, İstiklal Marşı şairi Mehmed Âkif Ersoy ve Yahya Kemal Beyatlı’nın bestelenmiş şiirleri okundu. Mehmet Kemiksiz’ de bestelediği eserlerden örnekleri seslendirdi ve büyük beğeni kazandı.

Yağan yoğun kara rağmen konsere çok sayıda izleyici katıldı. Programın sonunda TYB Genel Başkanı Arıcan günün anısına Bestekâr Mehmet Kemiksiz’e teşekkür beratı, Tuğba Gönülal da, Koro Sanat Yönetmeni Nebahat Konu’ ya çiçek takdim etti.

Konsere; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Doğan, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

.tybkonseriaybu2018 1 tybkonseriaybu2018 2 tybkonseriaybu2018 3 tybkonseriaybu2018 4

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.