AYBÜ İle Alvimedica Arasındaki İş Birliği Protokolü

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) ile Alvimedica arasında, sağlık sektöründe üniversite ile sanayi iş birliği protokolüne imza atıldı.

Bilim, sanayi ve teknolojiye yönelik ortak Ar-Ge projeleri kapsamındaki protokolün imza töreni, AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ile Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton‘un katılımıyla üniversitenin Milli İrade Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Alaton, burada yaptığı konuşmada, sağlık sektöründe üniversite-sanayi iş birliğinin katma değerli ürünlerin geliştirilmesinde büyük önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

İş birliğinin ilk ürünü “mitral kapak”

Mitral kapak, çoklu teknolojiye ve vücutta aktif mekanik kısımla birlikte biyolojik olarak elde edilen kapak dokusuna da sahip bulunuyor. Alvimedica, AYBÜ ile iş birliği içinde bu ürünü kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor.

Birçok paydaşı bulunan proje için kardiyoloji bilim dalının yanı sıra, tel tasarımından doku mühendisliğine, 3 boyutlu modellemeden doku alınacak hayvan yetiştiriciliğine kadar farklı disiplinlerde Ar-Ge ve iş birliği yapılacak. Bu yapıyla TÜBİTAK tarafından çağrıya çıkılan Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması kapsamında desteklenmek için başvuru yapıldı. Alvimedica, alacağı proje bazlı teşvikle mitral kapak üretimini ticarileştirmeyi ve milyar dolar seviyelerinde ihracat değerini ülkeye kazandırmayı hedefliyor.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Alvimedica ile imzaladıkları iş birliği protokolünün, Türkiye’nin 2023 vizyonuna ulaşmasında önemli bir mihenk taşı olması, katma değerli ürün geliştirilmesi ve bunun tüm dünyaya ihraç edilmesi açısından büyük bir adım olması temennisinde bulundu.

Doğan, AYBÜ ile Alvimedica arasında sağlık alanında üniversite ve sanayi iş birliğini sağlamak üzere imzalanan iş birliği protokolüne ilişkin yaptığı açıklamada, protokol çerçevesinde “Mitral Kapak Projesi”ni hayata geçireceklerini söyledi.

Kalbin dört boşluğu olduğunu ve bu dört boşluğu birbirine kapakların bağladığını anlatan Doğan, kalp yetmezliğinin çoğunlukla bu kapakların yetmezliğinden kaynaklandığını söyledi.

Doğan, kalp yetmezliği sorunu olanlara bu kapakların takılmasıyla insan hayatının uzadığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşin ticarileşmesi açısından doğrudan özel sektörle üniversitelerin iş birliği çok önemli. Bu önemli protokol Türkiye’deki en güzel örneklerden birisi olacak. Bizler, bunun bir başlangıç noktası olduğunu düşünüyoruz. Çok fazla iş birliği yapacak alan var ama önemli olan bu tip ortak kesişme noktalarını ortaya çıkarabilmek. İnşallah bu protokol, ülkemizin 2023 vizyonuna ulaşmasında önemli bir mihenk taşı olur, her zaman bahsettiğimiz katma değerli ürün geliştirmek ve bunu sadece ülkemizde kullanmak değil, dünyaya ihraç etmek açısından büyük bir adım olur.” dedi.

Törenin ardından AYBÜ Rektörü Doğan, Alaton’a hediye takdiminde bulundu.

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar: 

 1. https://www.star.com.tr/yerel-haberler/aybu-ile-alvimedica-arasinda-is-birligi-protokolu-3731976/
 2. https://www.yeniakit.com.tr/haber/aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-protokolu-623485.html
 3. https://www.haberler.com/aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-11767075-haberi/
 4. http://beyazgazete.com/haber/2019/2/21/aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-protokolu-4926982.html
 5. https://www.sondakika.com/haber/haber-aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-11767075/
 6. https://www.mynet.com/aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-protokolu-110104935728
 7. http://www.memleket.com.tr/aybu-ile-alvimedica-arasinda-is-birligi-protokolu-1661974h.htm
 8. https://www.pusulahaber.com.tr/aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-protokolu-1059089h.htm
 9. http://www.yenihaberden.com/aybu-ile-alvimedica-arasinda-is-birligi-protokolu-868936h.htm
 10. https://www.arti49.com/aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-protokolu-1474491h.htm
 11. https://www.stendustri.com.tr/haberortak/aybu-ile-alvimedica-arasinda-yilin-protokolu-imzalandi-h99034.html
 12. https://www.timeturk.com/aybu-ile-alvimedica-arasindaki-is-birligi-protokolu/haber-1044601

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.