Üniversitemiz Alvimedica İle Anjiyodan Takılabilecek Mitral Kapak Geliştirerek Milyar Dolarlık Seviyede Millî Ekonomimize Katkı Sağlayacak

Üniversitemiz ile Alvimedica arasında, sağlık sektöründe Üniversite-Medikal-Sanayi İş Birliği Protokolüne imza atıldı.

Bilim, sanayi ve teknolojiye yönelik ortak Ar-Ge projeleri kapsamındaki protokolün imza töreni, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan, Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Leyla Alaton, Rektör Yardımcılarımızdan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Prof. Dr. Fatih Vehbi Çelebi, akademisyelerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.

İmza töreni öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan ve Sn. Leyla Alaton açılış konuşması gerçekleştirdi.

Sn. Leyla Alaton, yaptığı konuşmada, sağlık sektöründe üniversite-sanayi iş birliğinin katma değerli ürünlerin geliştirilmesinde büyük önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti: “Ülkemizde üniversite ile sanayinin iş birliği içinde olmasını çok önemsiyoruz, çok önemli, tarihi bir iş birliği. Üniversite sanayisiz, sanayi üniversitesiz olamaz. Ar-Ge çalışmasına başlamış olduğumuz Mitral Kapak Projesi, dünyada olmayan, bizim başlattığımız bir proje. Fabrikamız açıldığında senede 900 bin stent üretimi yapacağız. Türkiye’nin ihtiyacı ise yılda 350 bin adet. Bu, ihtiyaç fazlasını yurt dışına ihraç edeceğimiz anlamına geliyor. Ülkemizden çıkan dövizi engelleyeceğiz. ‘En çok yurt dışına bağımlı olduğumuz ürünler için yeni çözümler bulmalıyız’ düşüncesiyle yola çıktık. Umut ediyorum ki iş birliğimiz diğer sektörlere örnek olacaktır.”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sn. Metin Doğan, Alvimedica ile imzalanan iş birliği protokolünün, Türkiye’nin 2023 vizyonuna ulaşmasında önemli bir mihenk taşı olması, katma değerli ürün geliştirilmesi ve bunun tüm dünyaya ihraç edilmesi açısından büyük bir adım olması temennisinde bulundu.

Sn. Rektörümüz, AYBÜ ile Alvimedica arasında sağlık alanında üniversite ve sanayi iş birliğini sağlamak üzere imzalanan iş birliği protokolüne ilişkin yaptığı açıklamada, protokol çerçevesinde “Mitral Kapak Projesi”ni hayata geçireceğini belirtti. Kalbin dört boşluğu olduğunu ve bu dört boşluğu birbirine kapakların bağladığını anlatan Sn. Rektörümüz, kalp yetmezliğinin çoğunlukla bu kapakların yetmezliğinden kaynaklandığını söyledi.

Sn. Rektörümüz, kalp yetmezliği sorunu olanlara bu kapakların takılmasıyla insan hayatının uzadığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşin ticarileşmesi açısından doğrudan özel sektörle üniversitelerin iş birliği çok önemli. Bu önemli protokol Türkiye’deki en güzel örneklerden birisi olacak. Bizler, bunun bir başlangıç noktası olduğunu düşünüyoruz. Çok fazla iş birliği yapacak alan var ama önemli olan bu tip ortak kesişme noktalarını ortaya çıkarabilmek. İnşallah bu protokol, ülkemizin 2023 vizyonuna ulaşmasında önemli bir mihenk taşı olur, her zaman bahsettiğimiz katma değerli ürün geliştirmek ve bunu sadece ülkemizde kullanmak değil, dünyaya ihraç etmek açısından büyük bir adım olur.”

İş birliğinin ilk ürünü “mitral kapak”

Mitral kapak, çoklu teknolojiye ve vücutta aktif mekanik kısımla birlikte biyolojik olarak elde edilen kapak dokusuna da sahip bulunuyor. Alvimedica, Üniversitemiz ile iş birliği içinde bu ürünü kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor.

Birçok paydaşı bulunan proje için kardiyoloji bilim dalının yanı sıra, tel tasarımından doku mühendisliğine, 3 boyutlu modellemeden doku alınacak hayvan yetiştiriciliğine kadar farklı disiplinlerde Ar-Ge ve iş birliği yapılacak. Bu yapıyla TÜBİTAK tarafından çağrıya çıkılan Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması kapsamında desteklenmek için başvuru yapıldı. Alvimedica, alacağı proje bazlı teşvikle mitral kapak üretimini ticarileştirmeyi ve milyar dolar seviyelerinde ihracat değerini ülkeye kazandırmayı hedefliyor.

Üniversite-Medikal-Sanayi İş Birliği Protokolü Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Alvimedica iş birliği çerçevesinde, bilim, sanayi ve teknolojiye yönelik ortak Ar-Ge ve bilgi transferi çalışmaları yapılması, öğrenci stajı ve istihdam imkanları yer alıyor. Ayrıca sanayinin bilgi tabanlı ve rekabetçi ekonomik yapıya kavuşarak, ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünü artırmasına destek verilmesi hedefleniyor. Üniversite-sanayi iş birliğini geliştirme hedefli projelere odaklanarak, tıbbi cihazlar alanında buluş ve projelerle ortaya çıkan sonuçların ticarileştirilmesi ve uluslararası pazara açılabilmesi de amaçlanıyor.aybualvimedica2019 1 aybualvimedica2019 2 aybualvimedica2019 3 aybualvimedica2019 4 aybualvimedica2019 5 aybualvimedica2019 6 aybualvimedica2019 7 aybualvimedica2019 8 aybualvimedica2019 9 aybualvimedica2019 10 aybualvimedica2019 11 aybualvimedica2019 12

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.