Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 50.si düzenlenen Ankara Bölgesi Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve Ankara yarışlarına katılmaya hak kazanan projelerin Ankara Sergisi ve Ödül Töreni Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Ortaokul, Lise ve Üniversite Proje Yarışmaları Ankara Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Güven Çankaya ve Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Aytunç Ateş organizasyonunda gerçekleştirilen programın sergisi 25-28 Şubat 2019 tarihlerinde Etlik Milli İrade Binamızda gerçekleştirildi. Sergiyi Ankara’daki çeşitli liselerden binlerce öğrenci ziyaret etti. Lise öğrencileri Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım alanlarında yapmış oldukları projeleri jüriye sundu. Jüri değerlendirmesi sonucu başarılı bulunan projeler 28 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı.

Etlik Milli İrade Binamızda gerçekleştirilen ödül törenin açılış konuşmalarını Proje Koordinatörü Prof. Dr. Güven Çankaya, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan ve TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal gerçekleştirdi.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Güven Çankaya yapmış olduğu açılış konuşmasında, “Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Karabük, Zonguldak ve Kırıkkale’den oluşan Ankara bölgesinde 143 Biyoloji, 53 Coğrafya, 65 Değerler Eğitim, 106 Fizik, 91 Kimya, 91 Matematik, 54 Psikoloji, 47 Sosyoloji, 89 Tarih, 79 Teknolojik Tasarım, 55 Türk Dili Ve Edebiyat ve 61 Yazılım alanından olmak üzere toplam 934 proje başvurusu yapılmıştır. 2019 yılı proje yarışması için bölgemizdeki tüm illerden gelen 934 projeden ön değerlendirme sonucunda 100 proje bölge sergisine çağrılmıştır. Bu kitapçıkta, bölge sergisine çağrılan projelerin özetleri sunulmaktadır. Tabi bu bir yarışma herkes kazanma arzusu içerisindedir, öncelikli hedef seferdir, galibiyet nasip olur veya olmaz, gençlere bu değeri vermeliyiz. Ayrıca böyle bir yarışmadan öncelikli murat, bir araştırma disiplini oluşturma, bunu metin haline getirme ve başvurma becerisi kazandırmanın yanı sıra etik kurallara riayet etmelerini de sağlamaktır. Bu sayede gençler danışman öğretmenlerinin de yol göstericiliği ile daha güzel çalışmalara yelken açacaklardır. Bunun bir başlangıç olması ve sonraki çalışmalarınızda da daha güzel sonuçlara imza atacağınız temennisi ile saygılarımı sunarım.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan yapmış olduğu açılış konuşmasında “Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. 8 yaşında olan Üniversitemiz birçok alanda kaliteli eğitim vermenin yanı sıra Teknopark Ankara, Ostim OSB gibi sanayi kuruluşlarıyla yaptığı iş birliği ile Ülkemizin yerli ve millî üretimine katkı sağlamaktadır. Gerek Kamu Üniversite ve Sanayi İş Birliğimiz ile gerekse Üniversite Sanayi Medikal İş Birliğimiz ile birçok önemli projelere imza atacağız. Bu önemi projeler için de donanımlı bir insangücüne ihtiyacımız olacak. Bugün burada görüyorum ki bunca başarılı projeler ile yeni projeler üretilmesine hazır genç beyinler var. Ülkemizin 2023,2051 ve 2071 vizyonuna ulaşmada buradaki başarılı gençlerimizde katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal yapmış olduğu açılış konuşmasında “Siz artık proje yapıyorsunuz. Proje yapmak farklı bir özellik, dolayısıyla siz de farklısınız. Derslerinize ayırdığınız vaktin yanı sıra, proje yapmaya da vakit ayırıyorsunuz, bunun faydasını ilerde mutlaka göreceksiniz. dedi. 2023 yılında Türkiye’nin iddialı hedefleri bulunduğuna dikkat çeken TÜBİTAK Başkanı, “Bu hedeflerin referans noktası sizsiniz, sizin yaptığınız çalışmalar” dedi. Ülkemizin, 10 büyük ekonomiden biri olmak hedefinin gerçekleşmesi için anahtar kelimenin, nitelikli bilgi ve nitelikli bilgiyi üreten, bu bilgiyi değer zincirinde kullanılabilir hale dönüştüren insan kaynağı olduğunu açıklayan Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin elindeki en büyük gücün insan kaynağı olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Hasan Mandal, sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü bilgiyi üretecek olan, insan kaynağı. İnsan kaynağının referans noktası ise nitelikli insan kaynağı. Proje yapıyor olmanız, sizi farklı yapan, bizim gözümüzde nitelikli insan kaynağı yapan unsur. Sanayideki rekabet dönüşümüne bakıldığında, 1960’larda anahtar kelime üretim, 1970’lerde düşük maliyetle üretim, 1980’li yıllarda düşük maliyetli ama kaliteli üretim, 1990’larda hızlı üretim, 2000’li yılların anahtar kelimesi ise bilgi. 2010’lu 2020’li yıllara geldiğimizde bilginin üstünde bir değer yok ama bilginin üretim yöntemi değişiyor, işbirliğine yönelik bilgi üretimi ön plana çıkıyor.” Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının bu yıl 50.sinin gerçekleştirildiğini belirten TÜBİTAK Başkanımız, bu yıl yarışmaya 13 bin 814 kız ve 11 bin 811 erkek olmak üzere 25 bin 625 öğrencinin hazırladığı 16 bin 679 proje başvurusunun alındığını bildirdi. Bu projelerin hepsinin çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mandal, her bölgede 100’er olmak üzere toplam bin 200 projenin bu hafta sergilendiğini belirterek, şöyle devam etti: “Sizin buraya gelmiş olmanız, büyük bir başarıdır. Memnuniyetle söylüyor ve tebrik ediyorum. Bu sürecin devamı mutlaka gelmeli. TÜBİTAK’la ilişkiniz devam ediyor, üniversite, lisansüstü, doktora proje yarışmalarımız var. Bugünün kazananı kaybedeni diye değerlendirme yapmak yanlış olur. Bu yarışmalarda kazandığınız iş birliği deneyimi, kendi çalışmalarınızı başka arkadaşlarınızın çalışmalarıyla karşılaştırma imkânı bulmanız, yeni iş birliklerinin oluşturulması yönündeki potansiyel, bunların hepsi size sürecin kattıkları.” TÜBİTAK’a düşen görevin, kendi süreçlerini daha fazla görünür kılmak olduğunu anlatan Prof. Dr. Mandal, ortaokul, lise, akademik veya sanayi düzeyinde olsun, yapılan çalışmaları daha fazla görünür kılmak gerektiğini, bu sayede daha fazla projeci gencimizin bu süreçlerin içinde yer alabilmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Final Yarışmasına, öğretim üyelerimiz, öğrenciler, aileler, öğretmenler ve danışmanlardan oluşan coşkulu bir kalabalık  katıldı.

Bölge yarışmalarında derece giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından program sona erdi.

Projede dereceye giren çalışmaları görmek için tıklayınız..Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 1 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 2 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 3 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 4 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 5 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 6 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 7 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 8 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 9 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 10 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 11 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 12 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 13 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 14 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 15 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 16 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 17 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 18 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 19 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 20 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 21 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 22 Üniversitemizde 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ankara Bölgesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi 23

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.