Üniversitemiz ve TÜBİTAK Organizasyonunda Ortaokul Öğrencileri Projeleri Ödüllendirildi

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 13.sü düzenlenen Ankara Bölgesi Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve Ankara yarışlarına katılmaya hak kazanan projelerin Ankara Sergisi ve Ödül Töreni Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Ortaokul, Lise ve Üniversite Proje Yarışmaları Ankara Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Güven Çankaya ve Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Aytunç Ateş organizasyonunda gerçekleştirilen programın sergisi 25-27 Mart 2019 tarihlerinde Etlik Milli İrade Binamızda gerçekleştirildi. Sergiyi Ankara’daki çeşitli ortaokullardan binlerce öğrenci ziyaret etti. Ortaokul öğrencileri Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım alanlarında yapmış oldukları projeleri jüriye sundu. Jüri değerlendirmesi sonucu başarılı bulunan projeler 28 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı.

Etlik Milli İrade Binamızda gerçekleştirilen ödül törenin açılış konuşmalarını Proje Koordinatörü Prof. Dr. Güven Çankaya, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan ve TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Metin Doğan yapmış olduğu açılış konuşmasında “Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. 8 yaşında olan Üniversitemiz birçok alanda kaliteli eğitim vermenin yanı sıra Teknopark Ankara, Ostim OSB gibi sanayi kuruluşlarıyla yaptığı iş birliği ile Ülkemizin yerli ve millî üretimine katkı sağlamaktadır. Gerek Kamu Üniversite ve Sanayi İş Birliğimiz ile gerekse Üniversite Sanayi Medikal İş Birliğimiz ile birçok önemli projelere imza atacağız. Bu önemi projeler için de donanımlı bir insangücüne ihtiyacımız olacak. Bugün burada görüyorum ki bunca başarılı projeler ile yeni projeler üretilmesine hazır genç beyinler var. Ülkemizin 2023,2051 ve 2071 vizyonuna ulaşmada buradaki başarılı gençlerimizde katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan Mandal yapmış olduğu açılış konuşmasında “Bu yıl yarışmaya Türkiye genelinde 12 bin 85 proje geldi. Geçen yıl bu rakam 11 bin 300’ler civarındaydı, ondan önceki yıl ise 8 binlerdeydi. Her yıl artan oranda, proje yaparak farkını ortaya koymak isteyen ve kariyerini yapmak isteyen, herkesin yaptığından daha farklı bir şeyler yapabiliyorum diyen genç arkadaşlarımız var. Siz artık proje yapıyorsunuz. Proje yapmak, farklı bir özellik, dolayısıyla siz de farklısınız. Derslerinize ayırdığınız vaktin yanı sıra, projeye yapmaya da vakit ayırıyorsunuz. Ülkemizde artık proje yapma noktasında bir heyecan var.”  Ankara bölgesinde 812 proje başvurusu alındığını ve bu projelerden ön değerlendirmeyi geçen 100 projenin bölge sergisine katıldığını belirten Prof. Dr. Mandal, jüri tarafından yapılan bölge sergisi değerlendirmesi neticesinde 15 projenin Birincilik, 10 projenin İkincilik ve 10 projenin Üçüncülük ödülü aldığını belirtti.  Dijitalleşmenin, sosyal medyanın hepsinin arkasında bilgi olduğunu, farklı bakmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mandal, sözlerine şöyle devam etti: “Sizler de bakış noktanız farklı olduğu için buradasınız. Sizlere hem şahsım, hem kurumum adına teşekkür ediyorum. Sizlerin bu aşamaya gelmesinde emeği olan ailelerinize, öğretmenlerinize teşekkür ediyorum. Bu sürecin devamı mutlaka gelmeli. TÜBİTAK’la ilişkiniz devam ediyor, üniversite, lisansüstü, doktora proje yarışmalarımız var. Bugünün kazananı kaybedeni diye değerlendirme yapmak yanlış olur. Bizim gözümüzde hepiniz buraya geldiğiniz için birincisiniz.” Prof. Dr. Mandal, yarışmalara ev sahipliği yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesine de teşekkürlerini sunarak sözlerini sonlandırdı.

Final Yarışmasına, Rektör Yardımcımız ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Vehbi Çelebi, öğretim üyelerimiz, öğrenciler, aileler, öğretmenler ve danışmanlardan oluşan coşkulu bir kalabalık  katıldı.

Bölge yarışmalarında derece giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından program sona erdi.

Yarışmaya davet çalışmaları görmek için tıklayınız…

tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 1 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 2 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 3 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 4 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 5 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 6 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 7 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 8 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 9 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 10 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 11 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 12 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 13 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 14 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 15 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 16 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 17 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 18 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 19 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 20 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 21 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 22 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 23 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 24 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 25 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 28 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 29 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 30 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 31 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 32 tubitakortaokulyarismalariodultoreniaybu2019 33

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.