Üniversitemizde İki Medeniyet Söyleşisi Gerçekleştirildi

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi organizasyonunda Esenboğa Merkez Külliyemizde “İki Medeniyet Söyleşisi” programı gerçekleştirildi.

Katılımın ve ilginin yoğun olduğu programda emekli Öğr. Üyesi Prof. Dr. Sn. Ahmet Rumeli ve Rektörümüz Prof. Dr. Sn. İbrahim Aydınlı konuşma gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Sn. Ahmet Rumeli: “Türkiye’nin başkenti Ankara’da birçok üniversitemizden çok daha fazla imkanlara sahip bir üniversitede okuyorsunuz, değerli bir öğretim üyesi kadrosuna sahipsiniz, bugün sizler bize emanetsiniz, ülkemiz gelecekte sizlere emanettir. Sizlerden beklentimiz; çok çalışarak, global yarışta ülkemize hizmet sunacak vasıflı bireyler olmanızdır. Hepinize öğrencilik ve meslek yıllarınızda üstün başarılar dilerim.” dedi.

Medeniyetin tanımını yapan Sn. Rumeli; Batı Medeniyetini zulüm medeniyeti, İslam Medeniyetini Huzur ve Barış Medeniyeti olarak nitelendirdi. Medeniyetlere örneklendirmelerde bulundu.

Rektörümüz Prof. Dr. Sn. İbrahim Aydınlı: “Binlerce yıl geçmişi olan üniversitelerden hocamız bahsetti. Biz üniversite olarak eğitim-öğretime yeni başlayan henüz 8 yaşında bir kurumuz.” dedi.

Bu gibi programların gerçekleştirilmesinde öğrencilerimizin itici güç olduğuna değinen rektörümüz, öğrencilerin her konuda talepte bulunması, gayret içerisinde olması durumunda bir şeylerin gerçekleşebileceğini ve idare olarak destekte bulunacaklarını belirtti.

Sn. Rektörümüz konuşmasının devamında: ” Fuat Sezgin hocamızı da bu program vesilesiyle anmış olduk. Bu program bir Fuat Sezgini anma programı değil belki ama böyle değerli alimler de anılmadan geçilmiyor. Alimlerin dünyadan irtihali bizleri üzsede hayatta iken mütevazi olan bu kişilikler sanki kınlarında duruyorlardı dünyadan irtihalleriyle birlikte biz onları andıkça kınından çekilmiş kılıçlar gibi daha güçlü oluyorlar. Evet onun yazdığı eserleri, onun yaklaşımını gördükçe bizler tekrar tekrar kendimize geliyoruz. Fuat Sezgin bize “Nerede kalmıştık? İslam medeniyeti olarak biz nerede kalmıştık?” diye soruyor. O nerede kaldığımızı bize gösterdi ve buradan devam edin dedi. Tespit yaptı aslında, çok önemli bir tespit yaptı. Bunun üzerinden yürürseniz dünyaya selameti, barışı, huzuru ve insanlığa faydalı olacak ilmi siz üreteceksiniz tespitinde bulunarak dünyadan irtihal etti.” dedi.

Sn. Rektörümüz, Ahmet Rumeli hocamız gibi yıllarını ilme, bilgiye adamış değerli hocalarımızın kıymetini şimdiden bilmemiz gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Programın sonunda Rektörümüz, Ahmet Rumeli hocamıza plaket takdiminde bulundu.

 

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.