Üniversitemizde “Çalışma İlişkilerinde Fikri Mülkiyet Hakları Uluslararası Sempozyumu” Gerçekleştirildi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla Üniversitemiz Etlik Milli İrade Binamızda Çalışma İlişkilerinde Fikri Mülkiyet Hakları Uluslararası Sempozyumu gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış konuşmasını Hukuk Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Uşan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Sn. Dr. H. Ziya Taşkent, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. İbrahim Aydınlı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirdiği açılış konuşmasında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sn. İbrahim Aydınlı; ” Fikri mülkiyet hakkı son yıllarda hukuk alanının en önemli konularından biri ve çalışma hayatında ise ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bu program, çalışma ilişkilerinde mülkiyet haklarına multidisipliner bir bakış amaçlıyor, konu bir yandan iş hukuku, fikri mülkiyet hukuku diğer yandan teori ve uygulama ve nihayetinde kamu ve özel sektör bakımından ele alınan özgün bir nitelik taşıyor. Fikri Mülkiyet Hukuku geniş bir alana sahip ve ülkemiz açısından 100 yılı aşkın bir geçmişi var. 2017 yılı başı itibariyle yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanununun en önemli yenilikleri arasında çalışan buluşları, yüksek öğretim kurumlarında gerçekleştirilen buluşlar ve kamu destekli buluşlarda hak sahipliği konuları oluşturuyor.” dedi. Rektörümüz konuşmasının devamında Üniversitemiz akademisyenlerinin, asistanlarının ve öğrencilerinin fikri ve sinai mülkiyet hakkı elde etmelerinde hukuki güvence zeminini hazırlayan mekanın merkez laboratuvarında yapmış oldukları buluşlarla olacağını söyleyerek üniversitemiz merkez laboratuvarını hızlı bir şekilde yapılandırıp bütün sistemi burada toplamak istediklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının devamında Central and Eastern European Copyright Alliance’dan WIPO Eski Genel Direktörü Sn. Dr. Mihaly J. Fıcsor “Fikri Mülkiyetin Korunmasının Hukuk Politikası Bakımından Gerekçelendirilmesi Işığında Mülkiyet ve Hakların Devri” konulu açılış sunumunu gerçekleştirdi.

Dört oturumda gerçekleştirilen programın birinci oturumu Üniversitemiz Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Uşan’ın başkanlığında Prof. Dr. Mustafa Ateş “Eser sahibi Kavramı ve Birden Fazla Kişinin Eser Sahipliği”, Fethi Merdivan “Bağımlı Çalışma ilişkilerinde Meydana Getirilen Eserler”, Dr. Cahit Suluk “Bağımlı Çalışma İlişkilerinde Geliştirilen Sınai Haklar” konu başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.
İkinci oturum Central and Eastern European Copyright Alliance’dan WIPO Eski Genel Direktörü Dr. Mihaly J. Fıcsor’un başkanlığında Assoc. Prof. Dr. Pablo Fernandez Carballo-Calero “İş ilişkilerinde Patent”, Prof. Dr. Talat Canbolat “İşverenin Buluş Yapan İşçiye Bedel Verme Yükümlülüğü”, Güler Ayyıldız Dalma “Özel Sektörde Çalışanların Buluşları”, Murat Baybalı Kamu Çalışanlarının Fikri Mülkiyet Hakları-Kamu Destekli Projelerde Geliştirilen Buluşlar” konu başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Üçüncü Oturum Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurul Üyesi Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu’nın başkanlığında Dr. İbrahim Yaşar “Yükseköğretim Kurumlarında Geliştirilen Buluşlar” Prof. Dr. Ayşe Odman Boztosun “Akademik Bakış Açısıyla Teknoloji Transfer Ofisleri”, Dr. İdil Buse Kök Hazer “Uygulama Bakış Açısıyla Teknoloji Transfer Ofisleri” konu başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.
Dördüncü oturum Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Fatoş Altunç’un başkanlığında Prof. Dr. Hayri Bozgeyik “Çalışma İlişkilerinde Mimari Eser Sahipliği”, Assoc.Prof. Dr. Stephanie Carre “Fransız Hukukunda İş İlişkilerinde Telif Hakları”, Dr. Cannur Ercan “Alman Hukuku’nda Çalışma İlişkisinde Meydana Getirilen Eserlerde İşverenin ve Eser Sahibinin Hakları”, Muhammed Furkan Akıncı “Mukayeseli Hukukta Hayvanların ve Makinelerin Eser Sahipliği Tartışmaları” konu başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Katılımın yoğun olduğu sempozyumda yurt içi ve yurt dışından gelen akademisyenlerce 4 oturumda yaklaşık 15 sunum gerçekleştirildi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.