Üniversitemiz Rektörü ‘Uluslararası Hukuk Bağlamında Hocalı Katliamı’ Programına Katıldı

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Tarihdaş Milletler ve Topluluklar Derneği’ nin düzenlediği “Uluslararası Hukuk Bağlamında Hocalı Katliamı” programına katıldı.
Tarihdaş Milletler ve Topluluklar Derneği Başkanı Ahmet Baba konuşmasında, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi Yerleşkesi’nde “613 Hocalı Şehidine 613 Ağaç” adıyla bir ağaçlandırma alanı oluşturulduğunu dile getirerek: “Hocalı şehitlerinin anısını yaşatmak için yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanı ağaçlandırmaya başladık. Bu alanda bir de anıt yapacağız. Gelecek yıl baharda anıtı ve çevre düzenlemesini bitirerek açılışını yapacağız.” dedi.
Dernek Başkanı Ahmet Baba Hocalı katliamını unutturmamak amacıyla bu yıl 26 Şubat’ta düzenledikleri “Tarih, Siyaset ve Uluslararası Hukuk Bağlamında Hocalı Katliamı Sempozyumu”nda sunulan bildirileri kitaplaştırdıklarını belirtti.
Kitabın Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde hazırlandığını söyleyen Baba: “Ayrıca Hocalı soykırımını anlatan “www.hocalisoykirimi.org” sitesini İngilizce ve Türkçe olarak hazırladık. Siteyi, gelecek dönemde, Arapça, Rusça ve Fransızca dillerinde de kullanıma sunmayı hedefliyoruz. Böylece Hocalı soykırımını tüm dünyaya anlatmak istiyoruz.” diye konuştu.
Rektörümüz Sn. Prof. Dr. İbrahim Aydınlı; “İki Devlet Tek Millet” vurgusu yaptığı konuşmasında, Azerbeycan- Türkiye ilişkilerinin önemine değinerek, iki ülkenin de her açıdan güçlü olması halinde bu tür olayların bir daha olmayacağına değindi.
Program, 26 Şubat 1992’de 613 sivil Azerbaycanlının Ermeni birlikler tarafından öldürüldüğü Hocalı katliamını konu alan bir video gösteriminin ardından sona erdi.
Uluslararası Hukuk Bağlamında Hocalı Katliamı Programı 1
Hocaı Katliamı Anıtı 1 Hocaı Katliamı Anıtı 2 Hocaı Katliamı Anıtı 3
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.