Hz. Mevlânâ, AYBÜ’de Şeb-i Arûs Sema Töreni ile Anıldı

Hz. Mevlânâ, AYBÜ’de Şeb-i Arûs Sema Töreni ile Anıldı

Hz. Mevlânâ’nın 746. vuslat yıldönümü münasebetiyle Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı tarafından Hammâmîzâde İsmail Dede Efendi’nin Hüzzam Âyîn-i Şerîfi ve Sema Töreni gerçekleştirildi.

Sanat yönetmenliğini AYBÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Din Musikisi Anasanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Alper Akdeniz’in yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını AYBÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı müdürü Dr. Öğr. Üyesi Serbülend Arpa yaptı.

Arpa “İçinde bulunduğumuz şu günlerde bir ölüm gecesini de hatırlıyor, hatırlamakla kalmıyor, kutluyoruz. Zira Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, bu geceyi -öldüğü geceyi- Rabb’ine kavuşma yani vuslat gecesi olarak görür. Başlangıçta tenakuz gibi görülen bu durum aslında Kur’an-ı Kerim’de ifade buyurulan ‘ona aitiz ve ona döneceğiz’in şekli ifadesinden başka bir şey değildir. Rab sevgilidir. Sevgiliye kavuşma gecesinin ölümüyle gerçekleşebileceğini Hz. Mevlânâ’nın ifade etmesi ve bunu Şeb-i Arûs -düğün gecesi- olarak nitelendirmesi dillere pelesenk olan beylik cümlelerden çok daha fazlasını anlam olarak ihtiva eder. Salt eğlence kültürü içinde yoğurulmamış bilakis bir ucu mutlak hakikate dayanan bir düğün gecesidir bu. Yegane hakikat olan rabbe kavuşma gecesidir bu.” dedi.

Açılış konuşmasından sonra Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı tarafından Hammâmîzâde İsmail Dede Efendi’nin Hüzzam Âyîn-i Şerîfi ve Sema Töreni icra edildi. Mananevi duyguların doruğa çıktığı gecede duygulu anlar yaşandı. Hz. Mevlana’nın ilhamıyla oluşturulmuş ve geliştirilmiş, sevgiliye yolculuk olarak adlandırılan semazenlerin sema gösterisi ilgiyle izlendi.

Sema Töreni’nden sonra AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı sanat yönetmeni Doç. Dr. Alper Akdeniz’i ve etkinlikte emeği geçen kişileri tebrik etti. Rektör Aydınlı, Akdeniz’e çiçek ve çini tabak takdim etti.

Etkinlik fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.