AYBÜ İle Semerkant Devlet Üniversitesi Arasında Uluslararası Anlaşma İmzalandı

AYBÜ İle Semerkant Devlet Üniversitesi Arasında Uluslararası Anlaşma İmzalandı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Semerkant Devlet Üniversitesi (Samarqand Davlat Universiteti) arasında 04.01.2020 tarihinde Özbekistan’da “KA107 Erasmus Plus Programı”, “İyi Niyet Anlaşması (MoU)” ve “Mevlana Değişim Programı” çerçevesinde eğitim anlaşmaları imzalandı.

Program ülkeleri ile ortak ülkeler arasında yükseköğretim öğrenci/personel hareketliliği yapılmasına imkan sağlayan “KA107 Erasmus Plus programı”, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan “Mevlana Değişim Programı” ve ortak bölümlerden öğrenci değişimine imkan tanıyan “Memorandum of Understanding (MoU)” anlaşmaları sayesinde, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Semerkant Devlet Üniversitesi arasındaki bilimsel ve kültürel alışverişin arttırılması sağlandı.

AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ve Semerkant Devlet Üniversitesi Rektörü Khalmuradov Rustam Ibragimovich tarafından imzalanan anlaşmaların haricinde, iki üniversitenin rektörleri ve akademisyenleri arasında yapılan görüşmeler neticesinde Tarih, Edebiyat ve Halk Sağlığı alanlarında akademik işbirliğinin yapılmasının da önü açıldı.

İki üniversite arasında yapılan görüşmelerde, özellikle Türkiye ve Özbekistan’ın tarih noktasında ortak yönlerinin öne çıkarılması bakımından tarih ve edebiyat bölümleri ile işbirliğinin kurulması gerektiği üzerinde mutabık kalındı. Bunun yanında, Semerkant Devlet Üniversitesi’nin Geleneksel (Ananevi) Tıp alanı ile AYBÜ Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi (GETAT) arasında ortak çalışmaların yapılması noktasında bilgi alışverişinde bulunuldu.

1 2 3 4

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.