AYBÜ’de “Hocalı Katliamı ve Dağlık Karabağ’ın İşgali” Paneli Gerçekleştirildi

AYBÜ’de “Hocalı Katliamı ve Dağlık Karabağ’ın İşgali” Paneli Gerçekleştirildi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Tarihdaş Milletler ve Topluluklar Derneği’nin birlikte düzenlediği “Hocalı Katliamı ve Dağlık Karabağ’ın İşgali” paneli, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Külliyesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 tarihinde 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycanlının katledildiği olayın yıldönümünde, iki kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye AYBÜ’de düzenlenen panelde bir araya geldi. Azerbaycan Milli Marşı ve İstiklal Marşı ile başlayan panele, Azerbaycanlı ve Türk akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

Panelde protokol konuşmalarını, AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Hazar İbrahim, Ord. Prof. Dr. Yakub Mahmudov ve Tarihdaş Milletler ve Topluluklar Derneği Başkanı Ahmet Baba yaptı. AYBÜ Rektörü Aydınlı konuşmasında, Hocalı’da 613 Azerbaycanlının öldürüldüğü olayın bir katliam değil bir soykırım olduğuna, bu soykırımın açıkça hukuken nitelendirilmesinin gerektiğine, bunun üzerine uluslararası hukukta müeyyideye tabi tutulmasına ve Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından işgaline son verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Protokol konuşmalarından sonra panel oturumları başladı. AYBÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret Bülbül, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMİA) “Soykırım” Şubesi Yetkilisi Prof. Dr. Vagif Abışov, AMİA Tarih Enstitüsü “Karabağ” Şubesi Müdürü Doç. Dr. Güntekin Necefli ve AMİA Tarih Enstitüsü Direktör Yardımcısı Doç. Dr. Cebi Bahramov panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Panelde, Hocalı katliamına ait fotoğraflara, videolara ve konuşmalara yer verildi. Panel birlikte fotoğraf çekiminden sonra sona erdi.

1 2 3 4 5

6 7 8

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.