Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, AYBÜ’de Gerçekleşen “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” Programına Katıldı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsünde düzenlenen ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organize edilen “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” fidan dikim seferberliği programına katıldı.

İlk olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu helikopter AYBÜ Esenboğa Kampüsü rektörlük girişindeki alana iniş yaptı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, protokolde yer alan AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve diğer protokol üyeleriyle sırayla selamlaştıktan sonra programın gerçekleşeceği alana geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrif ettiği programa ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Valisi Vasip Şahin, AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Ankara İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları ve davetliler katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında organize ettiği programda, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsünde 21.825 metrekare alana 450.000 ağaç dikilerek oluşturulan Türkiye haritası katılımcılara ve izleyicilere sunuldu. Gerçekleştirilen ağaç dikiminin sayısı ve ortaya çıkarılan şeklin büyüklüğü (En: 120 mt. Boy 260 mt.) Guinness yetkilileri tarafından kontrol edildi ve en büyük ağaç mozaiği olarak Guinness dünya rekorları kitabına kaydedildi.

“İnsanlarımız Fidan Dikme Bölgelerine Giderek Bu Seferberliğe Gönülden Sahip Çıktı”

Toprakla buluşturulan fidanların hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Kasım gününün geçen yıl “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edildiğini anımsatarak geçen yıl tüm il ve ilçelerde eş zamanlı gerçekleştirilen etkinlikte 11 milyon fidanın toprakla buluştuğunu hatırlattı.

Vatandaşların fidan dikme bölgelerine giderek bu seferberliğe gönülden sahip çıktığını ve yaklaşık 14 milyon fidanın toprakla buluştuğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Ancak ülkemizdeki her hayırlı işi karalamayı prensip edinen bir güruh, meselenin önüne arkasına bakmadan, bu konuda da yersiz eleştiri oklarını bize yöneltti. Gezi olaylarında güya çevre adına sokakları yakanlar, esnafın malını mülkünü yağmalayanlar; koro hâlinde fidan dikim seferberliğimizi kötüleme yarışına girdi. Bizi haksızca eleştirenler, dikkat ederseniz, PKK’lı teröristlerin yaktığı ormanlardan hiç bahsetmedi. Bize çevre konusunda ders verenler, bölücü örgütün ‘çevre terörünü’ ağızlarına dahi almıyor.”

“Kalbi nefretle kuruyanlara inat, geçen sene diktiğimiz fidanların hemen hepsi hamdolsun bu yıl boy veriyor, filiz veriyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, fidan dikme seferberliğinin dalga dalga diğer ülkelere yayıldığını, bu yıl ki programa; Azerbaycan’dan Bosna’ya, Malta’dan Kosova’ya, Senegal’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Libya’dan Tataristan’a dost ve kardeş 30’a yakın ülkenin destek verdiğini kaydetti.

“Biz Ağaçla, Çiçekle, Yeşille, Toprakla Dost Bir Milletiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Davetimize icabet ederek ağaç sevgisini bir seferberlik hâline dönüştüren, fidan dikimini bir ‘memleket meselesi’ olarak gören milletime buradan bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Aynı şekilde aramızda olan 60’a yakın ülkenin diplomatik temsilcilerine heyecanımızı paylaştıkları için teşekkür ediyorum. Fidanların dikiminde, bakımında, muhafazasında emeği geçen tüm arkadaşlarımı da ayrıca tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Biz, tabiatla kardeş; ağaçla, çiçekle, yeşille, toprakla dost bir milletiz” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk ozanı Âşık Veysel’in “Kara Toprak” türküsünün sözlerini okuyarak, “Evet, bizim için toprak üzerinde hayatımızı idame ettirdiğimiz yer olmanın ötesinde vefalı bir dosttur, arkadaştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazreti Muhammed’in de yeryüzünün imarını, tabiatın korunmasını istediğini, sadakayı cariye olarak ümmetine ağaç dikmeyi ve ekin ekmeyi tavsiye ettiğini anlatarak şunları söyledi: “Büyüklerimiz, geçerli bir sebep olmadan bir tek dalın kırılmasına, bir tek çiçeğin koparılmasına dahi razı olmazlardı. Önünden akıp giden derenin veya gürül gürül akan çeşmenin suyuyla abdest alırken bile israf etmeme hassasiyetiyle davranırlardı. Günlük hayatımızla birlikte mimarimiz de, tüm ekonomik faaliyetlerimiz de tarih boyunca hep tabiatla uyum içinde oldu.  Her canlının kendi hâlince Allah’ı zikrettiğine inanan bir medeniyetin müntesiplerinden, başka türlü bir davranış tarzı da beklenemez. Tabiatı hoyratça yok etmek, sebepsiz yere ağaca, denize, toprağa zarar vermek, Rabbimizin emanetine hıyanetlik etmektir.  Çünkü toprak olmazsa, bu dünyada yaşayacak yer bulamayacağımız gibi, öteki âleme göçtüğümüzde de yatacak yerimiz olmayacaktır. Bunun için toprağa her bakımdan hak ettiği değeri vermek zorundayız. Çocuklarımızı, torunlarımızı yetiştirirken, onların tabiata karşı sorumluluk bilinciyle yetişmelerini sağlamalıyız. Kadim değerlerimizle beraber genç kuşaklara özellikle tabiat sevgisini de aşılamamız gerekiyor.  Dünyayı paylaştığımız diğer varlıkların hakları olduğunu, insanın tabiatı kullanırken bu hakları gözetmek zorunda olduğunu onlara anlatmalıyız.”

“Türkiye Orman Varlığını Artıran Nadir Ülkelerden Biri”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genç kuşakların fidan dikme ve tabiatı koruma heveslerini diri tutmak için farklı projeleri devreye aldıklarını, ilk ve ortaokul çağındaki çocukların kendi fidanlarını yetiştirmeleri amacıyla “Tohum Ver Fidana Dönüşsün” adıyla bir proje başlattıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu proje kapsamında her yıl yaklaşık 12 milyon çocuğa fidan kapları ve tohumları teslim edilerek kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacaklarının altını çizerek, “Böylece geleceğimizin fidanı olan çocuklarımız, ilköğrenim ve ortaokul döneminde toplam 8’er fidanı yetiştirmiş olacak. 2021 yılından itibaren de millî ağaçlandırma gününde inşallah bu fidanları hep birlikte toprakla buluşturmaya başlayacağız” dedi.

Türkiye’nin, çevre hassasiyeti bakımından altın dönemini son 18 yılda yaşadığını, ormancılık alanında yapılan çalışmaların OECD ve Birleşmiş Milletlerin dahi dikkatini çektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci sırada, dünyada ise dördüncü sırada yer aldığının altını çizdi.

Dünyada orman varlığı azalırken, Türkiye’nin orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2002 yılında 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 1,9 milyon hektar arttırarak 22,7 milyon hektara ulaştırdık. Cumhuriyet tarihinin en büyük millî ağaçlandırma seferberliğini başlattık” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 29,2’sini orman alanlarının oluşturduğuna dikkati çekerek yapılan ağaçlandırma ve iyileştirme çalışmalarına ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Son 18 yılda 5,5 milyon hektara yakın alanda ağaçlandırma, erozyonla mücadele çalışması yaparak 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Ormanlık alanların geliştirilmesiyle kalmadık; okul, hastane, sağlık ocağı, ibadethane bahçeleri, mezarlıklar, karayolu ve köy yolu kenarlarını da ağaçlandırdık. Sadece bu alanlara 32 milyondan fazla fidan diktik.  Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar adet fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır. Erozyonla mücadelede yılda ortalama 8 bin 500 hektar alanda faaliyet yürütülürken, biz bu alanı sekiz kat artışla yılda 63 bin 220 hektara çıkardık. 1970’li yıllarda her yıl ortalama 500 milyon ton toprağımız erozyonla taşınırken, bu miktarı üç kattan fazla azaltarak 154 milyon tona düşürdük. Yani her yıl, Kıbrıs Adası büyüklüğünde bir toprağı artık kaybetmiyoruz.”

“Şehir Ormanları Projesi ile 136 Adet Şehir Ormanı Kuruldu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarıyla mücadelede de İHA’lar başta olmak üzere son teknolojilerin kullanıldığına değinerek yedi gün 24 saat ormanların gözetildiğini, çıkan her yangına en kısa sürede müdahale edildiğini, yangınlara müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya düşürdüklerini aktardı.

Yanan orman alanlarının bir yıl içinde tekrar ağaçlandırıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ağaçlandırma çalışması yapılan bölgelerde, vatandaşların refahının artırılmasını da hedeflediklerini, “5 bin Köye 5 bin Gelir Getirici Orman Projesi” kapsamında bugüne kadar 5 bin 400 gelir getirici köy ormanı tesis edildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehir Ormanları Projesi ile 136 adet şehir ormanı kurulduğunu, mesire yerlerinin sayısının da bin 421 adede çıkarıldığını vurgulayarak 2002 yılında 33 olan millî park sayısının 45 adede çıkarıldığını, tabiat parklarını 249’a, toplamda korunan alan sayısını da 610’a ulaştırdıklarını açıkladı.

“Her Yıl Bu Uygulamayı Ülkemizde ve Kardeş Ülkelerde de Devam Ettireceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de ağaçlandırılması çalışmalarına gereken desteği verdiklerini dile getirerek, “Helikopterden ağır iş makinelerine, teknik eğitimden yangın müdahale araçlarına kadar her alanda Kıbrıs Türklerine yardımcı oluyoruz. Daha yeşil, daha müreffeh bir ülke idealiyle çıktığımız bu yolda, sahte çevrecilere aldırmadan çalışmaya devam edeceğiz. Rabbimizin bize emaneti olan tabiata; yeşiliyle, canlılarıyla, şehirleriyle, tarihî ve doğal güzellikleriyle sahip çıkmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından KKTC, Azerbaycan, Arnavutluk ve Bosna Hersek’e kurulan canlı bağlantılarla oralardaki fidan dikme etkinliklerini başlattı.

İlk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da hazır bulunduğu fidan dikme etkinliğine bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ağaçlandırma kampanyası sebebiyle de her yıl bu uygulamayı inşallah ülkemizde ve kardeş ülkelerde de devam ettireceğiz, geleceğe nefes, dünya nefes olacağız inşallah” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar da Mayıs ayında büyük bir orman yangını yaşandığını bugün dikilen fidanlarla da yanan yerlerde ağaçlandırma çalışmalarının devam edeceğini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu güzelim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni, yeşil Kıbrıs’ı, yeşilimizi korumak için çalışmalarımızı sizlerin de büyük destekleriyle sürdürmeye devam ediyoruz. Bir kez daha sizlere teşekkür ediyoruz. Bir kez daha Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına katkılarınızdan dolayı, helikopterden tutunuz diğer bütün yardımlar ve teknik olarak bizlere katkılarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım” diye konuştu.

Daha sonra Azerbaycan’a bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile görüştü.

Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı verdiği mücadeleyi ve kazandığı zaferi kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “38 yıldır işgal altındaki topraklarını yeniden kazanmanın heyecanını aynı şekilde bizler de Türkiye’den hissettik ve bu heyecanı bizler de sizlerle beraber yaşadık. İki devlet bir millet olmanın idraki içerisinde de bütün gayretimizi ortaya koyduk ve bundan sonra da yine aynı şekilde iki devlet bir millet olarak bu yola yürüyeceğiz. İşte orada aynı toprak üzerinde nasıl yüzlerce, binlerce fidan ağaca duruyorsa, nasıl o zeytin fidanları inşallah ağaç olacaksa, oradan yüz binlerce zeytini benim Azeri kardeşlerim toplayacaksa, işte bundan sonraki süreçte de Karabağ artık Azeri gardaşlarımızın tekrar döndüğü toprak olacaktır” şeklinde konuştu.

Arnavutluk ve Bosna Hersek’teki fidan dikme etkinliklerine de bağlanarak katılımcıları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malta, Tataristan, Libya, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Kırgızistan, Ukrayna, Moldova, Irak, Kazakistan ve Sudan’daki fidan dikme etkinliklerinden görüntüleri izledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra “Tohum Ver Fidana Dönüşsün Geleceğe Nefes Olsun” kampanyası kapsamında 12 milyon öğrenciyi temsilen öğrenciler Hatice Sultan Kızılkaya ve Ömer Kerim Kırcı’ya tohum setlerini takdim etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler fidan dikti.

AYBÜ Rektörü Aydınlı, Cumhurbaşkanımıza Hediye Takdim Etti

AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tarihte bilinen en kaliteli Türk kılıcı olan Yatağan Şam (Damascus) Türk Kılıcını, Esenboğa Yerleşkemizin ağaç oymasını ve Emine Erdoğan hanımefendi için hazırlanan el yapımı bıçak setini takdim etti. Cumhurbaşkanımız, AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ve beraberindeki heyet ile birlikte fotoğraf çektirdikten sonra üniversitemizden ayrıldı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.