Üniversitemizde Çevrimiçi “Yûnus Bugüne Ne Söyler?” Paneli Gerçekleştirildi

1

Vefatının 700. yılı olması münasebetiyle 2021 yılı UNESCO ve Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu bağlamda Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği ve araştırmacı şair-yazar Mustafa ÖZÇELİK’in konuşmacı olarak katıldığı “Yûnus Bugüne Ne Söyler?” adlı program, 01.04.2021 saat 20.00’de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa ERDOĞAN’ın yönlendiriciliğiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.
Programın girişinde Prof. Dr. ERDOĞAN, konuşmacı Mustafa ÖZÇELİK’in hayatından ve eserlerinden bahsetti. Sanatçı ÖZÇELİK’in şiir, hikaye, roman, masal, inceleme gibi farklı türlerde 61 kitabının bulunduğunu söyleyen ERDOĞAN, bunlardan 10 tanesinin de Yunus’la ilgili olduğunu belirtti. Daha sonra karşılıklı soru cevap şeklinde ilerleyen programda; ÖZÇELİK’in Yunus’la tanışması, Yunus’la ilgili çalışmaları, Yunus’un kimliği ve günümüze ne söylediği üzerinde duruldu. ÖZÇELİK Kur’an, İslam ve tasavvufa dayanan Yunus Emre’nin dünyaya, varlığa, eşyaya, ölüme ve ahirete dair Türk insanının son yüzyıllarda değişen bakış açısını düzeltebileceğini, sorunlarını çözebileceğini ifade etti. ERDOĞAN da Yunus’un çeğımızın manevi doktorlarından olduğunu, inançsızlık, sahipsizlik, kibir, bencillik gibi çeşitli hastalıkları tespit edip çözümler sunduğunu, hatta “Bunca varlık var iken gitmez gönül darlığı” dizesinin bile tek başına çok anlam ifade ettiğini söyledi.
Oldukça akıcı bir sohbet havasında geçen, ilgiyle izlenen ve yaklaşık iki saat süren program, takipçilerin soruları ve değerlendirmeleriyle son buldu.

1 2
Zoom ve üniversitemiz youtube hesabı üzerinden canlı yayınlanan programın kaydı aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir.

Yûnus Bugüne Ne Söyler? Konuşmacı: Mustafa ÖZÇELİK Yönlendirici: Mustafa ERDOĞAN – YouTube

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.