8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Geleneksel olarak her yıl gerçekleştirmeyi planladığımız 1.Ulusal Hemşirelik Günlerini bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirdik. Geçen yıl dünya kadınlar günü etkinliğimizde Kadının hakları, statüsü, kadına yönelik şiddet gibi daha sıklıkla kadının sosyal sorunlarına eğilmiştik. Bu yıl kadın kalp sağlığı üzerine odaklanmamızdaki temel etken Türkiye’de ve Dünyada kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin, kadınlardaki ölümlerin yarısından fazlasını oluşturması ve her geçen gün bu oranlarda artış yaşanacağının öngörülmesidir. Bu toplantıda “Kadınlarda yeterince kalp sağlına önem veriliyor mu? Kadın kalbi erkeklerden farklı mı? Risk faktörlerinde farklılık var mı? Kadınlarda daha sinsi mi seyrediyor?,Ne tür güncel tedavi yaklaşımları bulunmakta?, Kadınlar yeterince tedavi ediliyor mu? Kalp sağlığının düşmanı obesite ve tütünle mücadele konusunda farkındalığı nasıl artırabiliriz? Klinikte ne tür vaka örnekleri ile karşılaşılıyor ve sağlık bakım prensipleri nelerdir” gibi konular üzerinde kadın kalp damar sağlığını değişik boyutlarda irdeleyerek, kadınların kalbini kazanabildiğimizi düşünüyoruz.

Eve götürülecek bu mesajlarla birlikte bizi tehdit eden yaşam tarzımızdaki riskleri özellikle kalıcı çevresel değişimleri iyi anlamamız, çocukluktan itibaren alınabilecek önlemler konusunda daha güçlü bir bilinç içinde her birimiz, kan basıncını, kan şekeri ve kolesterol değerlerini takip ederek, kalp hastalığı riskimizi daha yakın takip etme duyarlılığı kendimizde hissediyoruz.

Bu anlamda kadınlarımızın kalp hastalıklarından korunması çabalarımıza destek olmalarından dolayı başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Metin DOĞAN Hocamıza, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı hocalarımıza, Atatürk Eğitim-Araştırma Hastanesi ve Ankara’nın farklı üniversitelerinden konuşmacı olarak katkıda bulunan diğer tüm hocalarımıza, sevgili öğrencilerimize ve halk eğitim kurslarından katılan kadınlarımıza teşekkür ediyor, bu vesileyle tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Doç. Dr. Gül PINAR

Hemşirelik Bölüm Başkanı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 1 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 2 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 3 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 4 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 5 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 6 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 7 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 8 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 9 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 10 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 11 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 12 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 13 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği 14 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz