Üniversitemizde Dünya Felsefe Günü Programı Gerçekleştirildi

Dünya Felsefe Günü dolayısıyla Üniversitemiz Genç Felsefeciler Ekolü Öğrenci Kulübü organizasyonunda Esenboğa Külliyemizde “Felsefe Bizim Neyimiz Olur?” paneli gerçekleştirildi.

İbn-i Sina’nın Filozof Yemini’nin okunmasından sonra Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ve Genç Felsefeciler Ekolü Başkanı Rabia Nur Akmaz günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirdiler. Program Felsefe duayenlerinden Türk Felsefe Derneği Başkanı Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi ve Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın sunumlarıyla devam etti.

Programın ilk oturumunda, “Küreselleşme Karşısında Değerler” konusunda sunum gerçekleştiren Felsefe Derneği Başkanı Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi konuşmasında, küreselleşmenin her zaman diliminde var olduğu ancak dozunun iyi belirlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, Medeniyetlerin küreselleşme krizine ancak bir şahsiyet, kimlik inşa etmekle karşı durabileceğini söyledi. İnsanın fiziki vatan ve metafizik vatan (milli ve dini değerlerimiz) olmak üzere iki vatanın olduğunu anlatan Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, Felsefe’nin çeşitli bakış açılarını katılımcılarla paylaştı.

“Günümüz Sorunları Karşısında Felsefe” konusunda sunum gerçekleştiren Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, filozofun çağın sorunlarını çözmekle mükellef olduğunu, geçici çözümlerle değil kalıcı olan esas çözümler ile hareket etmesi gerektiğini söyledi. Felsefe’nin eleştirel, sorgulayıcı ve rasyonel bir düşünme biçimi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, günümüzde dil sorunun yaşandığını bunun çözümü için çağın dilini yakalayabilmenin önemli olduğuna dikkat çekti.

Programın ikinci oturumunda Üniversitemiz Araştırma Görevlisi Buğra Kocamusaoğlu moderatörlüğünde Felsefe Bölümü öğrencilerimizden Kurtuluş Akgül, Melike Turhan ve Arda Erşan sunum gerçekleştirdiler.

Program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

felsefeetkinligi1 felsefeetkinligi2 felsefeetkinligi3 felsefeetkinligi4 felsefeetkinligi5 felsefeetkinligi6 felsefeetkinligi7 felsefeetkinligi8 felsefeetkinligi9 felsefeetkinligi10 felsefeetkinligi11

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz