Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın Katılımıyla Külliyemizin Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Esenboğa Külliyesi’nin Açılış Töreni; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ, YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç, Milletvekillerimiz, Akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış Töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin Doğan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Sayın Rektörümüz Türkiye’nin geleceğini inşa etme konusunda, büyük bir sorumluluk duygusu ile çalışmalarına başlamış ve bu yolda hızla ilerlemekte olan Türkiye’nin  genç, ancak şimdiden  en önemli üniversitelerinden biri haline gelmiş olan Üniversitemizin; Esenboğa Külliyesi’nin Açılış Törenine gelen davetlilerine teşekkür ederek açılış konuşmasına başladı. Sayın Rektörümüz Üniversitemizin, Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda; kendi kimliğiyle, tarihiyle ve kültürüyle barışık; bundan gurur duyan ve milli kültürüyle Dünya’ya örnek olma gayretinde olan bir üniversite olduğunu,  Üniversitemizin düsturunun sadece ilim değil, aynı zamanda bir hikmet ve irfan  yuvası olduğunu, yakıp yıkan, kırıp döken değil, hem maddi; hem manevi anlamda dünyalar kuran, gönüller inşa eden bir nesil yetiştirme amacıyla ilerlediğini belirtti. Sayın Rektörümüz, zihinlerini, akıllarını kiraya verenlerin, Dünya’nın en iyi üniversitelerinde eğitim almış bile olsalar, bilgiyi hikmet ve irfanla süslemedikçe, almış olduğu eğitimin ne kendisine, ne de çevresine hiç bir faydası olmayacağına dikkat çekerek 15 Temmuz gecesi milletçe  çok acı bir şekilde müşahede ettiğimiz gibi, vatanına ve milletine kast edecek derecede alçalabileceğini söyledi. Sayın Rektörümüz, bizler bugün burada üniversitemizin yeni binalarının açılışını yapabiliyorsak, bunu  15 Temmuz’da sadece bedenini değil, yüreğini tanklara, toplara siper ederek, Cenab-ı Allah katında en müstesna mertebelerden olan şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşmış kardeşlerimizin  canları ve kanları pahasına, bu hain saldırıya geçit vermemelerine borçlu olduğumuzu söyledi. Sayın Rektörümüz, Üniversitemizin tarihte Yıldırım Bayezid Han ile Timur arasında Ankara Savaşı’nın vuku bulduğu ovada, toplamda 1500 dönümlük alanda kurulduğunu, bu açıdan bakıldığında tarihi bir misyona da sahip olduğunu belirtti.

Açılış Töreni’nde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım yaptığı konuşmada “Üniversitemizin, tarihe ve geleceğe önemli izler bırakacağına dikkat çekerek, öğrenci sayısına oranla en fazla yurt dışından öğrenci alan üniversite olduğunu,  91 ülkeden yaklaşık 1800 öğrencinin burada geleceğe hazırlandığına ve memleketlerine döndüklerinde ülkemizin gönüllü elçisi olacaklarını söyledi. Sayın Başbakanımız,  Üniversitemizin Yıldırım Beyazid’ın ve ecdadımızın şanına yakışır, kültürümüzü, tarihimizi, kimliğimizi en iyi şekilde temsil edecek, ruhu olan bu Külliyemizin yapılmış olmasının da ayrıca iftihar meselesi olduğunu belirterek bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın bizatihi talimatlarını uygulayarak kendi tarihimize uygun bir kampüs oluşturmada emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, T.C. Hükümetine, TOKİ’ye ve Üniversitemize teşekkür etti.

Açılış Töreni’nin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Benim için çok çok anlamlı olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Külliyesi’nden en kalbi duygularla sizleri selamlıyorum.” diyerek sözlerine başladı.

Mimarisi, müştemilatı, altyapı ve üstyapısı, spor tesisleri ve öğrencilerine sunduğu imkânlarla üniversitenin Ankara’ya ve taşıdığı isme yakışır bir eser olduğunu ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, kuruluşundan bu yana geçen 6 yılda üniversitenin her açıdan ciddi mesafe kaydettiğini,  12 fakültesi, 5 enstitüsü,  17 uygulama ve araştırma merkezi ile belirlenen hedefler doğrultusunda emin adımlarla yolunda ilerlediğini söyledi.

Sınırların kaybolduğu, mesafelerin anlamını yitirdiği bir çağda üniversitelerin kendi sınırlarına hapsolmasının düşünülemeyeceğine vurgu yapan Sayın Cumhurbaşkanımız, “Türk üniversitelerinin dünyadaki yükseköğrenim kurumlarıyla rekabet edebilmesi, hatta onlardan üstün olması gerekir. Gerek öğrenci ve hoca değişim programları, gerekse ortak çalışmalar vasıtasıyla üniversitelerimizin dışarıya açılmalarına, diğer yükseköğrenim kurumlarıyla iş birliğine gitmelerine çok önem veriyorum” dedi.

10-15 yıl öncesine kadar yurt dışına öğrenci gönderen, yurt dışından öğrenci alan üniversite sayısının bir elin beş parmağını dahi geçmediğine, Ankara ve İstanbul haricinde nitelikli altyapısı, güçlü akademik kadrosuna sahip, yetkin üniversiteleri bulmanın zor olduğuna işaret eden Sayın Cumhurbaşkanımız, imkânsızlıklara ilaveten terör, yetersiz kaynak gibi sorunlarla boğuşan bu üniversitelerin bir kısmının, ‘tabela üniversitesi’ durumunda olduğunu dile getirdi.

Kendi üniversite öğrenciliğinin, anarşinin hâkim olduğu, üniversitelerin terörize edildiği zamanlara denk geldiğini aktaran Sayın Cumhurbaşkanımız, “Şimdi de maalesef birkaç yerde bunu kaşıyanlar var. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi inşallah onlara da örnek olacak” ifadelerini kullandı.

Bugün sadece büyükşehirlerdeki üniversiteler değil, Anadolu’daki birçok üniversitenin de yeni açılımlara gittiğine; Orta Doğu, Balkanlar, Türk cumhuriyetleri ve Afrika gibi kardeş coğrafyadaki muhataplarıyla ortak projeler geliştirdiğine dikkat çeken Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin, sadece yurt dışına öğrenci göndermeyip aynı zamanda binlerce yabancı öğrenciye de ev sahipliği yaptığını, Türkiye’de halen dünyanın 203 ülkesinden 95 bin uluslararası öğrencinin lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde eğitim-öğretim aldığını hatırlattı.

Açılış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İ. Melih Gökçek, TOKİ Başkanı Sayın Ergün Turan ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Metin Doğan; Esenboğa Külliyemizin açılışını gerçekleştirdiler.

esenbogaacilis1 esenbogaacilis2 esenbogaacilis3 esenbogaacilis4 esenbogaacilis5 esenbogaacilis6 esenbogaacilis7 esenbogaacilis8 esenbogaacilis9 esenbogaacilis10 esenbogaacilis11 esenbogaacilis12 esenbogaacilis13 esenbogaacilis14 esenbogaacilis15 esenbogaacilis16 esenbogaacilis17 esenbogaacilis18 esenbogaacilis19 esenbogaacilis21 esenbogaacilis22 esenbogaacilis23 esenbogaacilis24 esenbogaacilis25 esenbogaacilis26 esenbogaacilis27 esenbogaacilis28 esenbogaacilis29 esenbogaacilis30 esenbogaacilis31 esenbogaacilis32 esenbogaacilis33 esenbogaacilis34 esenbogaacilis35 esenbogaacilis36 esenbogaacilis37 esenbogaacilis38

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz