Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır

Diş Hekimliği Fakültemiz her türlü diş tedavisi ve implant uygulamalarını Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beşevler Semt Polikliniği’nde  yapmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültemiz 3879111 sayılı ve 17 Kasım 2013 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan kararla kurulmuş, Kurucu Dekan olarak Prof. Dr. Metin ORHAN’ ın atanmasından sonra akademik personel kadrosu oluşturma, program açma ve fakülte alt yapı hazırlık çalışmaları hız kazanmıştır. Mayıs 2016 itibariyle 2 Profesör ve 9 Yardımcı Doçent olmak üzere toplam 11 öğretim üyesiyle yeni eğitim-öğretim yılına hazırlık çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Bölümler ve Anabilim Dalları

a) Temel Bilimler Bölümü

b) Klinik Bilimler Bölümü

1-Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

2-Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi

3-Endodonti Anabilim Dalı

4-Ortodonti Anabilim Dalı

5-Pedodonti

6-Periodontolji Anabilim Dalı

7-Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı

8-Diş Tedavisi Anabilim Dalı

Eğitim Süresi: 5 Yıl

Eğitim Dili: Türkçe

Kontenjan: 40

Puan:-

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı

Normal ve gömülü diş çekimleri, ağız, diş ve çene hastalıklarına bağlı dentoalveoler cerrahi, preprotetik ve implant cerrahisi, diş ve çene travmaları, tempromandibular eklem hastalıkları ve odontojenik enfeksiyonların tedavileri alanlarında uygulamalar yapan anabilim dalıdır.

Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı

Ağız, diş ve çenelerde meydana gelen hastalıkları ve yapısal bozuklukları görüntüleme yöntemleri ile teşhis eden anabilim dalıdır.

Endodonti Anabilim Dalı

Diş pulpası, diş kökü ve çevre dokuların biyolojisini ve bu dokuları etkileyen hastalıkların ve yaralanmaların etyolojilerini, teşhisini ve tedavisini içeren anabilim dalıdır.

Pedodonti

0-16 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma ve kalıtımsal faktörlerin bu dişlerde meydana getirdiği sorunların giderilmesini amaçlayan anabilim dalıdır.

Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı

Daimi dişlerde çürük, travma, renklenme ve çeşitli anomalilerle meydana gelen yapı ve şekil bozukluklarını estetik ve fonksiyonel olarak restoratif malzemelerle yeniden düzenleyen anabilim dalıdır.

Periodontoloji Anabilim Dalı

Dişleri ve dişe benzer yapıları (implant) çevreleyen destek dokuların sağlık ve hastalık durumlarını inceleyen ve bu dokularda görülen hastalıkların teşhis ve tedavi işlemlerini yerine getiren ve ulaşılan sağlık durumunun korunmasını amaçlayan anabilim  dalıdır.

Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı

Diş dokusu kayıplarını, kısmi yada tam diş eksiklerini, çene yüz bölgesindeki doku eksiklerini sabit protezler, hareketli protezler, implant üstü protezler ya da çene yüz protezleri ile estetik, fonasyon ve fonksiyonel açıdan rehabilite etmeyi ve aynı zamanda kalan dokuların sağlığını korumayı amaçlayan dişhekimliğinin  geniş bir misyonunu üstlenmiş anabilim dalıdır.

Ortodonti Anabilim Dalı

Dişlerdeki yerleşim düzensizliklerin, alt ve üst çene ilişkilerindeki bozuklukların ve yüzdeki bozuklukların teşhisi ve bunların teller ve apareyler kullanılarak düzeltilmesi ile uğraşan dişhekimliği anabilim dalıdır.

Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 1 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 2 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 3 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 4 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 5 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 6 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 7 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 8 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 9 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 10 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 11 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 12 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır 13 Diş Hekimliği Fakültesi Eğitime Hazır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz