Üniversitemiz İklim Değişikliği Farkındalık Geliştirme Projesi Kapsamında Bursa’da Program Düzenledi

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde yapılan İklim Değişikliği Farkındalık Geliştirme Projesi kapsamında İklim Değişikliğiyle Mücadelede Yerel Yönetimler Bileşeni Semineri Bursa’da gerçekleştirildi.

Seminerin açılış töreninde konuşan Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veli Çelik, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan  iklim değişiklikleri yüzünden dünya genelinde yaşanan sorunların ve bu sorunlara karşı alınacak tedbirlere hakkında katılımcılara bilgi aktardılar.

Seminer kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan Bursa’da iklim değişikliği eylem planı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. İklim değişikliğinin, küresel ölçekte karşılaşılan en büyük çevre sorunlarından biri olduğunu dile getiren Fidan, yaşanan bu küresel sorununun temelinde kentleşmeyle birlikte fosil yakıtlara dayalı enerji tüketiminin artması, çevreci olmayan ulaşım modellerinin uygulanması, üretim sürecinde çevre faktörünün göz önünde bulundurulmaması nedeniyle oluşan sera gazlarının yer aldığını kaydetti. Sera gazı emisyonlarının artışıyla birlikte küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliği oluştuğunu hatırlatan Fidan, her ne kadar yaşanan sorun küresel boyutta olsa da sorunun çözümünün yerelde başladığını vurguladı.

bursabilinclendirmemuhendislik1 bursabilinclendirmemuhendislik2

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz