Ekonomik İstikrar için Partili Cumhurbaşkanı

Siyaset bilimi uzmanları, yeni anayasa doğrultusunda cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiğinin devam etmesinin, siyasi krizlerin önüne geçeceğini ve istikrar getireceğini değerlendiriyor.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Eylül Anayasası uyarınca cumhurbaşkanının çok büyük yetkilere sahip olduğunu ancak “sorumluluk taşamadığını” belirterek, yeni anayasa hazırlığının devreye girmesi halinde cumhurbaşkanının “sorumlu” olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanının siyasi partiden gelmesinin doğal bir süreç olduğunu değerlendiren Bingöl, geçmişte partili olmayan cumhurbaşkanlarının da bağlı bulundukları siyaset felsefesi doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

Bingöl, ekonomide başarılı olunabilmesi için siyasi istikrarın önemli olduğunu hatırlatarak, “Siyasi tarihimize baktığımız zaman tek parti dönemlerinde kalkınma, ekonomi ve istikrarın çok güçlü olduğunu görüyoruz. Şu an mevcut haliyle cumhurbaşkanı yetkili ama sorumsuz bir cumhurbaşkanı var. Diğer tarafta icranın başı diyebileceğimiz bir başbakan var. Bu iki başlılığı ortadan kaldırmanın doğal olarak istikrarı getireceğini ve ekonomiye olumlu katkı yapacağını düşünüyorum.” dedi.

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar

  1. http://aa.com.tr/tr/turkiye/ekonomik-istikrar-icin-partili-cumhurbaskani/699305
  2. http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/10260809-ekonomik-istikrar-icin-partili-cumhurbaskani
  3. http://www.arti49.com/ekonomik-istikrar-icin-partili-cumhurbaskani-631827h.htm
  4. http://www.memleket.com.tr/ekonomik-istikrar-icin-partili-cumhurbaskani-1005478h.htm
  5. http://www.yenikonya.com.tr/haber-642348-Ekonomik_istikrar_iin_partili_cumhurbakan.html
  6. http://www.konhaber.com/haber-ekonomik_istikrar_icin_partili_cumhurbaskani-642348.html
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz