‘Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl’ Paneli Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ULİSA), Tarafından Düzenlenen Akademi -Think-Tank- Bürokrasi Buluşmaları Panel Serisi-1 “Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl” Paneli Dün Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi…

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (YBU- ULİSA) tarafından düzenlenen Akademi -Think-Tank- Bürokrasi Buluşmaları Panel Serisi-1 “Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl” konulu panel, 24 Şubat 2016 Çarşamba günü Cinnah Yerleşkemiz 6. Kat Konferans Salonunda oldukça yoğun bir öğrenci ve akademisyen katılımıyla gerçekleştirildi.

Panelin oturum başkanlığını ULİSA Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı BİLGİN gerçekleştirdi. Türkiye’nin Dış politikasının son 10 yılda ortaya çıkan temel parametrelerinin değerlendirildiği, yaklaşık iki saat süren panelde düşünce kuruluşlarından Prof. Dr. Birol AKGÜN (Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ululararası İlişkiler Bölümü ve Stratejik Düşünce Enstitüsü-SDE), Prof. Dr. Kamer KASIM (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu-USAK), Doç. Dr. Şaban KARDAŞ (Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi-ORSAM) ve Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı-SETA) sunumlarını gerçekleştirdiler. Prof. Dr. Birol AKGÜN Türk dış politikasını dönemsel iç ve dış etkileri göz önünde bulundurarak günümüze kadar inceledi. Türkiye’nin jeostratejik konumuna vurgu yapan Akgün, Türkiye’nin bölgesel ve küresel konularda önemli ve etkili bir aktör olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Kamer KASIM, Rusya’nın hem kendi bölgesindeki hem de yakın çevresindeki gelişmelere yaklaşımını inceleyerek, gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerinin özellikle enerji ve ekonomi konularında Türkiye’yi çok sarsmayacağını vurguladı. Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Türkiye’nin Dış Politika kararlarını, bölgesel ve küresel gelişmelerin ve devlet dışı aktörlerin etkileri ışığında açıklayan Yeşiltaş, Türkiye’nin son zamanlarda 4 aşamalı güvenlik çemberinden geçtiğini ve en kötü senaryonun içine çekilmeye çalışıldığından bahsetti. Doç. Dr. Şaban KARDAŞ, Arap Baharı ve sonrasında bölgede yaşananları, dış politikaya yön veren müttefikler ve bunların halihazırda devam eden bölgesel girişimleri ile değerlendiren Kardaş, Suriye krizi ile siyasi ve ekonomik kısa vadeli projeksiyonlarla farklı aktörlerin tutumlarını açıkladı. Panel sonrasında katılımcıların gündeme dair sordukları sorulara yanıtlar verildi.

Panel, etkinliğe farklı düşünce kuruluşlarından katılan konuşmacılara takdim edilen Teşekkür Belgeleri ve sertifikalar ile son bulurken, etkinlik sonrası ikram sırasında konu üzerine yapılan değerlendirmelere devam edildi.

'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 1 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 2 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 3 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 4 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 5 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 6 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 7 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 8 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 9 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 10 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 11 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi 12 'Türkiye Dış Politikasında Son 10 Yıl' Paneli Gerçekleştirildi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz