Öğretim Üyemizden Ankara’yla İlgili Önemli Yayın

Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa ERDOĞAN, Ankara’nın 1700’lerin başındaki sosyal ve kültürel tarihi ilgili önemli bir kitap olan “Ankaralı Râzî ve Divanı” yayınladı.

Dr. Mehmet ŞAHİN ile oluşturan eserin basımı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Mustafa ERDOĞAN kitabın ilkini Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN’a hediye etti. Sayın Rektörümüz Üniversitemizin gerek akademik, gerek öğretim faaliyetleriyle hızla büyümeye devam ederken bir taraftan da bulunduğu çevrenin kültürünü ve tarihine ışık tutmasının bir karşılığı olan “Ankaralı Râzî ve Divanı”nın Ankara’nın tarihine edebi dille nasıl yaklaşılacağının en güzel örneklerinden birisinin olduğunu belirtti.

Kitap hakkında Sayın Rektörümüze ve Rektör Yardımcımız Musa Kazım ARICAN’a detaylı bilgi veren Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa ERDOĞAN eserin özellikle Ankara kültür tarihi bakımından çok önemli olduğunu vurguladı. Kitapta Ankara’yla ilgili kırktan fazla şiirin olduğunu ifade eden ERDOĞAN, 1700’lerde yaşayan şair Râzî’nin ömrünün Ankara’da geçtiğinin anlaşıldığını, çok sevdiği Ankara’dan sık sık gelişmiş memleket anlamına gelen “belde-i mamure” diyerek bahsettiğini söyledi. Kitapta Hacı Bayram-ı Veli ve Bayramî Tekkesi’yle, Ankara Mevlevihanesi ve şeyhleriyle ilgili çok önemli bilgiler olduğunu belirten ERDOĞAN, ayrıca şiirlerde Ankara müftü ve kadılarından, valilerinden bahsedildiğini, o dönemde Ankara’da meydana gelen yangın, sel, şiddetli soğuk gibi tabii afetlerden söz edildiğini, bunlar için tarihler düşürüldüğünü belirtti. Ayrıca kitapta Ankara’daki Hoca İbadullah Camii, Ahi Yakup Mescidi, İplikçiyan Camii, Haseki Camii, Yeni Han gibi bugün bazılarından hiçbir iz kalmamış bazı tarihi eserlerle ilgili şiirlerin de olduğunu, bunların ötesinde Râzî’nin baştan sona Ankara’yı öven bir şiir yazarak Ankara’nın başına devlet tacının konması için dua ettiğini söyleyen ERDOĞAN benzer eserlerin çok az olduğunu belirterek bu açıdan da eserin önemli olduğunu vurguladı.

Öğretim Üyemizden Ankara'yla İlgili Önemli Yayın 1 Öğretim Üyemizden Ankara'yla İlgili Önemli Yayın 2 Öğretim Üyemizden Ankara'yla İlgili Önemli Yayın 3 Öğretim Üyemizden Ankara'yla İlgili Önemli Yayın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz