Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi

ÜNİVERSİTEMİZ SANAYİ ASİSTANLIĞI MODELİNİ HAYATA GEÇİRDİ

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Akademik Kadrosu, Türkiye’nin ilk ve tek özel sektör destekli Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Merkezi’nde, katma değeri yüksek sanayi ürünlerinin geliştirilmesinde bilfiil görev alarak “sanayi asistanı” modelini hayata geçirdi.

Kurulan üretim merkezinde çalışan öğretim üyelerimiz, dünyada da yenilikler içeren roket yakıtlarının ham maddesinin üretiminden, hidrojen jeneratörlerine yakıt tüketiminde tasarruf sağlayan yeni nesil bor ürünlerine kadar pek çok ileri teknolojinin geliştirilmesinde rol oynayacak.

Merkezde geliştirilen ürünlerin uluslararası patent başvuruları yapılırken akademisyenlerimizin bu alanda dünya literatürüne katkı sağlayan yayınları gün geçtikçe artıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN, Hidrojen Enerjisi ve Bor Araştırma Merkezi’nin, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle özel sektör tarafından kurulan Türkiye’nin ilk merkezi olduğunu ifade etti. Bu merkez sayesinde Türkiye ve hatta dünya için yeni olan “sanayi asistanı” modelinin hayata geçirildiğini belirten Sayın Rektörümüz, “Modelimizde, üniversitedeki araştırma görevlileri ve yüksek lisans öğrencileri, diğer üniversite personeliyle birlikte bu sanayi kuruluşunda bilfiil üretim aşamalarında görev alıyor. Bu modelle yıllardır kurulmaya çalışılan üniversite-sanayi işbirliğinin gerçek anlamda başarılabilecek bir model olduğunu düşünüyoruz. Özlenilen üniversite-sanayi işbirliği modelinin belki de en başarılı örneği olacak” dedi. “Sanayi asistanı” modeliyle üniversite akademik personelinin üretim yeteneğinin geliştirilmesini, akademik bilgi birikimi ile sanayicinin buluşmasını sağladıklarını dile getiren Sayın Rektörümüz, bu sayede özel sektörün nitelikli personel ihtiyacının da karşılandığını belirterek bu yeni modelin ileri teknoloji ürünleri geliştirme hedefindeki Türkiye için de büyük önem taşıdığını söyledi. Merkezde yürütülen projelerde katma değeri yüksek pek çok bor ve hidrojen temelli ürünlerin endüstrileşmesinin sağlandığını ifade ederek merkezde pilot sistemlerin kurulduğunu ve uluslararası patent başvurularının yapıldığını bildirdi.

Merkez sorumlusu ve Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem ŞAHİN ise milli tasarımlı hidrojen jeneratörü üzerinde çalıştıklarını belirtti. Jeneratörün, hidrojeni sudan üretip gaz haline getirebilen bir makine olduğunu anlatan Şahin, ürünün dünyadaki modellerinden farklı birçok yeniliğe sahip olduğunu ifade etti. Değerli Hocamız, Türkiye’de büyük oranda doğalgaz kullanım kapasitesine sahip üretim merkezlerinde bu jeneratörün kullanılmasını ve doğalgazdan büyük oranda tasarruf yapılmasını hedeflediklerini de vurguladı.

Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi 1 Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi 2 Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi 3 Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi 4 Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi 5 Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi 6 Üniversitemiz Sanayi Asistanlığı Modelini Hayata Geçirdi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz