Tarih dizileri kollektif ruha hitap ettiği için etkili

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Güngör de, “Milletimiz hikaye anlatıcılarını, kahramanlık hikayelerini ve sözel kültür geleneğini ön planda tutuyor. Bizim dini kişiliklerimiz, siyasi liderlerimiz hep kahramanlık ve yiğitlik üzerinden bilinçaltında tanımlanır. Tarihteki benzeri imgelemesi yapılan kişiliklerin yeniden gün yüzüne çıkarılması kollektif ruha doğrudan hitap ettiği için etkili olmaktadır.” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda dizi ve sinema sektöründe dini değerlerin aşağılandığını, Türk insanının değerleriyle bağdaşmayan eserlerin ortaya konduğuna dikkati çeken Güngör, “eski Türkiye”ye özgü bu durumun insanları yeni bir kimlik inşasına yönlendirdiği değerlendirmesinde bulundu.

Bu nedenle gerçek tarihten beslenen, yerli motiflerin kullanıldığı dizilerin halkın dikkatini çektiğini belirten Güngör, şu ifadelere yer verdi:

“Bunun uygun şartlarda dışa vurumunda toplum, kimlik ve kültür kodlarıyla uygunluk bulursa yapılan iş ne olursa olsun derin etki uyandırmaktadır. Sadece diziler değil, özellikle bayramlarda yapılan reklam filmlerinde kullanılan temalara bakarsanız harika etkiler uyandırmaktadır. Reklam filmlerine ağlayan insanlar biliyorum. Tarih dizileri gerçeğe ve değerlere uygun olsun olmasın inanılmaz bir emek, teknik ve mali destekle yürütülüyor. Küresel arenadaki rakipleriyle rahatlıkla boy ölçüşebilecek nitelikte yapılıyor. Bu da kapitalist piyasa toplumunda onlara doğal alanlar açıyor.”

Haberin Çıktığı Diğer Platformlar

  1. http://www.memleket.com.tr/tarih-dizileri-kollektif-ruha-hitap-ettigi-icin-etkili-1016188h.htm
  2. http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/10386348-tarih-dizileri-kollektif-ruha-hitap-ettigi-icin-etkili
  3. http://www.arti49.com/tarih-dizileri-kollektif-ruha-hitap-ettigi-icin-etkili-639018h.htm
  4. http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/10386348-tarih-dizileri-kollektif-ruha-hitap-ettigi-icin-etkili
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz