Üniversitemizde Dünya Arapça Günü Paneli Gerçekleştirildi

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi organizasyonunda 18 Aralık Dünya Arapça Günü  dolayısıyla sunuculuğunu Üniversitemiz Arş. Gör. Osman Aktaş’ın yaptığı Prof. Dr. Yakup Civelek, Suudi Arabistanlı Araştırmacı-Yazar Dr. Ahmed ez-Zehrânî, Araştırma Görevlisi Kadriye Hökelekli ile Öğretim Görevlisi Amer Baradei konuşmacı olarak katıldığı Dünya Arapça Günü Paneli gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Esenboğa Külliyesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katıldığı panelde Arapça’nın önemine ve özelliklerine, neden öğrenilmesinin gerektiği konusuna ilişkin sunumlar gerçekleştirildi.

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Yakup CİVELEK sunumunda, Arapça’nın sadece Arap Milletinin değil, bilakis bütün İslam Aleminin dili olduğunu ve Peygamber Efendimizin (s.a.v) mübarek zevcelerinin müslümanların anneleri sayıldığından, Arapça’nın bütün müslümanların ana dili olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistanlı Araştırmacı-Yazar Dr. Ahmed ez-Zehrânî ise sunumunda Arapça’nın Kur’an-ı Kerim’in ve son peygamber Hz. Muhammed’in (s.a.v) dili olması hasebiyle müslümanlar için önemli bir yere sahip olduğunu ve İslam dininin iyi bir şekilde öğrenilmesi ve Kur’an-ı Kerim’in mesajlarının doğru anlaşılması için Arapça’nın öğrenilmesi gerektiğini belirtti.

Anadili Arapça olmayanlar tarafından bu dil öğrenilirken dikkat edilecek hususlara temas eden Arş. Gör. Kadriye Hökelekli,  dilin bir iletişim aracı olduğu ve her dilin kendine has bazı özellikleri olduğu noktasından hareketle birebir çeviriye dayalı yabancı dil öğreniminin yanlışlıklara işaret etti. Öğretim görevlimiz Amer Baradei ise sunumunda Arapçada fasih ve lehçe ayrımının varlığına vurgu yaparak dil öğretiminde fasih Arapçanın esas alınması gerektiğini ifade etti.

Panel, Arş. Gör. Osman AKTAŞ’ın teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

Üniversitemizde Dünya Arapça Günü Paneli Gerçekleştirildi 1 Üniversitemizde Dünya Arapça Günü Paneli Gerçekleştirildi 2 Üniversitemizde Dünya Arapça Günü Paneli Gerçekleştirildi 3 Üniversitemizde Dünya Arapça Günü Paneli Gerçekleştirildi 4 Üniversitemizde Dünya Arapça Günü Paneli Gerçekleştirildi 5

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz