Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı

ULUSLARARASI YILDIRIM BAYEZİD SEMPOZYUMU TAMAMLANDI

Üniversitemiz ile Yıldırım Belediyesi, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Yıldırım Bayezid Han Sempozyumu’na Üniversitemizden İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet KANKAL, katılmıştır. Ayrıca sempozyuma AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz GÖZGEÇ ve Osman MESTAN’ın yanı sıra Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı EDEBALİ, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ULCAY, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir KARLIK, Yıldırım Kaymakamı Mehmet AYDIN, Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin AY, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Üç gün süren etkinliğin açılışında konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, bu sempozyumun sadece ilmi bir çalışma olmaktan ziyade bir sorumluluk projesi olduğunu vurguladı. Etkinliğe katılanlar tarafından yapılan konuşmalardaki ortak vurgu; tarihe damgasını vurmuş önemli şahsiyetleri yad etmenin millet olma bilincini canlandıracağı ve toplumu şekillendireceği şeklindeydi. Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet KANKAL ise yaptığı konuşmada “Geçmişi yok sayarak geleceğe yürüyemeyiz. Hükümdarlığı tartışılmaz, becerikli, cömert, ilim adamlarını koruyan kollayan, adaletli birisi olan Yıldırım Han’ın hayatını Bursa’dan tüm dünyaya duyurmak istiyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Barış Manço Kültür Merkezi’nde YIL-MEK kursiyerlerinin hazırladığı ebru, ahşap yakma, cam üfleme sergisini gezen protokol ve katılımcılar, daha sonra Yıldırım Bayezid Türbesini ziyaret ettiler. Üç gün süren sempozyumun sonuç bildirgesi Türk Tarih Kurumu tarafından kitaplaştırılacak.

Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 1 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 2 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 3 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 4 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 5 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 6 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 7 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 8 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 9 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 10 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı 11 Uluslararası Yıldırım Bayezid Sempozyumu Tamamlandı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz